Home / Społeczeństwo / Turcja: Figury derwiszy ożywione technologią z hollywoodzkich filmów

Turcja: Figury derwiszy ożywione technologią z hollywoodzkich filmów

Figury derwiszy znajdujące się w Muzeum Mevlana (Mevlana Müzesi), w prowincji Konya na obszarze Środkowej Anatolii, dzięki nowoczesnej technologii wykorzystywanej przy produkcjach filmowych w Hollywood zyskały nowy realistyczny wygląd.

Wykonane z silikonu manekiny posiadają dodatki w postaci brody, wąsów, brwi oraz rzęs utworzone z naturalnych włosów, które nadają całości figury niemalże ludzką aparycję. Również modele rąk, twarzy, jak i mimika wzorowane były na formach pobranych z prawdziwych modeli ludzkich. Stosowane dotychczas sztuczne oczy zastąpione zostały szklanymi protezami, które stosowane są w medycynie.

Renowację figur derwiszy w Muzeum Mevlana rozpoczął w 2003 roku profesor Mutluhan Taş z Instytutu Rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Selçuk (Selçuk Üniversitesi) w Konyi.

Obecnie muzeum znajduje się w posiadaniu 14 modeli skonstruowanych za pomocą nowoczesnej technologii. Nad pozostałymi figurami powstałymi przed 2003 rokiem w dalszym ciągu trwają prace renowacyjne.

 

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Monika Obojska

KOMENTARZE