Home / Kultura / Film / Turcja: Film o tureckim mistyku w kinach już w styczniu
Yunus Emre - karacasinemasi.com

Turcja: Film o tureckim mistyku w kinach już w styczniu

10 stycznia 2014 r. do kin wejdzie nowy film o życiu i czasach XIII-wiecznego mistyka Yunusa Emre. „Yunus Emre: Aşkın Sesi” („Yunus Emre: Głos Miłości”) w reżyserii Kürşata Kızbaza opowiada historię Yunusa Emre i poszukiwanie samego siebie na ścieżce boskiej miłości. W głównej roli występuje Devrim Evin, Ahmet Mekin odtwarza postać Hacı Bektaşa Veliego, Altan Rekli Jalaluddina Rumiego, poety, teologa i sufickiego mistyka, znanego po prostu jako Rumi oraz Bülent Emin Yarar Taptuka Emre.

Uważany za pioniera filozofii uniwersalnego humanizmu, Yunus Emre skierował ją do całej ludzkości, bez względu na religię, język czy kolor skóry. Jego przesłanie o tolerancji, miłości ziemskiej i tej boskiej, uchwycone w jego poezji pisanej po turecku, trwa od XIII wieku aż po dziś dzień. Życie i filozofię Yunusa Emre przeniesiono na ekran wraz z poezją i kontekstem historycznym.

Miejsca historyczne

Film kręcono w miejscach historycznych. Ubrania i akcesoria starannie zaprojektowano w celu wiernego oddania życia w XIII w. Instrumenty użyte w partyturze zbliżone są do tych tradycyjnych, spotykanych w XIII-wiecznej Anatolii.

Magdalena Malec

Źródła: hurriyetdailynews.com, karacasinemasi.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE