Home / Bałkany / Chorwacja / Turcja: Filmy promują dialog międzykulturowy
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Ayvalık - otekisinema.com

Turcja: Filmy promują dialog międzykulturowy

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Ayvalık wychwalana jest przez uczestników za przyczynienie się do wzrostu wzajmnego zrozumienia oraz promocji współpracy międzykulturowej. Trwające 4 dni wydarzenie upłynęło pod znakiem dialogu między państwami bałkańskimi oraz Turcją.

Nie bez powodu na miejsce organizacji festiwalu wybrano małe tureckie miasto. Coś, co dla niektórych wydaje się wadą, przez innych jest widziane jako znakomita szansa na osobisty kontakt z przedstawicielami różnych kultur oraz wymianę poglądów.

Dyrektor festiwalu, Nail Pelivan, podkreślił, że to wydarzenie jest przeznaczone dla wszystkich, którzy pragną wyrazić siebie poprzez filmy, bez względu na poglądy czy narodowość. W ciągu 4 dni wyświetlono 35 filmów z Turcji oraz krajów bałkańskich, głównie Serbii, Kosowa, Grecji oraz Chorwacji. Dyskusje prowadzone przez reżyserów, aktorów oraz dziennikarzy były niezwykle inspirujące. Oglądali swoje produkcje, wyrażali pochwały, ale nie bali się także krytykować wyświetlonych obrazów – dodał Pelivan.

Autor wyświetlanego podczas festiwalu filmu „Lider”, grecki reżyser Gabriel Tzafka, również pochwalił misję festiwalu. Wierzę, że to mała wyspa pokoju i harmonii na wielkim oceanie. Chciałbym, by kontynuowano organizację Festiwalu Filmowego w Ayvalık i dzięki temu celebrowano sztukę filmową przez wiele lat – przyznał Tzafka. Dzięki mojemu filmowi zdałem sobie sprawę, że Turcy i Grecy mają więcej wspólnych niż dzielących ich spraw. Turecka widownia ciepło odebrała mój obraz. Jestem jej za to bardzo wdzięczny – dodał.

Burim Haliti, kosowski reżyser, nazwał festiwal platformą, która poprzez filmy promuje multikulturowość. Haliti, który na swoim koncie posiada liczne nagrody międzynarodowe, był członkiem jury tegorocznej edycji. Zaprezentowany w Ayvalık film dokumentalny „Wynalazek radia” opowiada o jego ojcu, który stworzył urządzenie nie wymagające elektryczności, baterii ani energii słonecznej, lecz napędzane jest przy pomocy szlachetnego kamienia, miedzianego drutu oraz słuchawki od telefonu.

To już druga edycja festiwalu, który przyciągnął zainteresowanie około 50 państw. Wydarzenie zorganizowane w dniach 14-17 listopada przyczyniło się do utworzenia stałych więzów między twórcami, którzy zaplanowali już wspólne projekty w przyszłości. W tym roku jury wybrało 35 spośród 565 zgłoszonych produkcji.

Joanna Gajda

Źródło: turkey.setimes.com 

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE