Home / Gospodarka / Inwestycje / Turcja: Ford planuje rozbudować fabrykę w Gölcük

Turcja: Ford planuje rozbudować fabrykę w Gölcük

Amerykański koncern samochodowy Ford, w związku z planowanymi oszczędnościami, zamierza zamknąć niektóre swoje fabryki europejskie i część produkcji przenieść do innych krajów, także do Turcji. W przyszłym roku zostaną zamknięte angielskie fabryki Forda w Southampton oraz części zapasowych w Dagenham, a produkowany tam dotąd m.in. Ford Transit będzie wytwarzany w tureckiej filii firmy w Gölcük, w województwie Kocaeli. Fabryka Ford Otosan w Gölcük stanie się głównym miejscem produkcji tego modelu auta. Produkcja roczna modelu Ford Transit w Gölcük będzie wynosiła około 80 tysięcy aut.

Zamknięcie angielskich fabryk i rozbudowa tureckiej w Gölcük jest częścią planu oszczędnościowego Forda, który w następnym roku planuje dokonać oszczędności rzędu około 400-500 milionów dolarów w swoich inwestycjach europejskich. W ramach tego planu Ford zamknie także swoją fabrykę w belgijskim Genk, przenosząc produkcję modeli Mondeo, S-Max oraz Galaxy do Hiszpanii.

Ford Otosan jest spółką joint venture Ford Motor Company oraz Holdingu Koç, działającą w Turcji od1965 roku. Obecnie daje zatrudnienie dla około 8 tysięcy osób. Holding posiada 41 % udziału własności.

Źródła: cnntuk.com, ntvmsnbc.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE