Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Turcja: Francja zainteresowana projektami nuklearnymi Turcji

Turcja: Francja zainteresowana projektami nuklearnymi Turcji

„Francja jest zainteresowana projektami jądrowymi i chce ponownie wzmocnić więź z Turcją” – powiedziała Nicole Bricq, francuska minister handlu zagranicznego.

Bricq podkreśliła, że stosunki handlowe mogą pomóc Turcji i Francji złagodzić ostatnie napięcia w stosunkach politycznych, dodając, że relacje między krajami oparte były na partnerstwie gospodarczym. „Potrzebujemy Turcji i wierzę, że ona również potrzebuje tak dużego partnera, jakim jest Francja”, powiedziała.

Według francuskiej minister, oba kraje mają obroty handlowe w wysokości 15 miliradów euro, a jej wizyta w Turcji miała na celu zwiększenie tego wyniku.

W środę 16 stycznia spotkała się również ze swoim tureckim odpowiednikiem oraz tureckim ministrem energetyki. Turcja i Francja zgodziły się wznowić rozmowy w sprawie cywilnej energetyki jądrowej w czasie, gdy Ankara planuje zbudować trzy fabryki w ciągu najbliższych pięciu lat.

„Spotkaliśmy się w celu omówienia ważnych projektów Turcji dotyczących instalacji jądrowych,” powiedziała Bricq po spotkaniu z ministrem energetyki, Taner Yıldızem. Francja jest przekonana o swoim profesjonalizmie w tej dziedzinie, więc naturalne jest, że podejmujemy rozmowy. „Chcemy i możemy uczynić, aby Turcja została wyposażona w najlepsze i najbezpieczniejsze technologie”, dodała.

Z kolei minister Yıldız powiedział, że Turcja była świadoma wysokiego poziomu francuskiej technologii jądrowej i seria rozmów odbędzie się w celu rozwoju współpracy, która utknęła w martwym pośród chłodnych więzi między narodami. „Niektóre ważne kwestie, takie jak inwestycje jądrowe nie mogą być rozwijane niezależnie od spraw międzynarodowych” stwierdził Yıldız.

Przez ostatnie 10 lat stosunków dyplomatycznych między Paryżem a Ankarą miało miejsce kilka kryzysów, napędzanych w szczególności przez francuską ustawę penalizującą negowanie ludobójstwa w Armenii, któremu ostro zaprzecza Ankara. Napięcia uderzyły w interesy francuskich firm w Turcji, zwłaszcza w pozyskiwaniu dużych kontraktów państwowych.

We wtorek 15 stycznia Bricq powiedziała, że ​​jej pierwsza wizyta w Turcji w imieniu rządu była „politycznym sygnałem” dla nowego prezydenta Francji, Francois Hollande’a, aby zacieśnić więzi, po erze napiętych stosunków między jego poprzednikiem a Turcją.

Atmea, spółka należąca do francuskiej grupy jądrowej Areva i japońskiego Mitsubishi Heavy Industries (MHI), niedawno wyraziła zamiar składania ofert na budowę trzeciej elektrowni atomowej.

Turcja planuje zbudować trzy elektrownie jądrowe w ciągu najbliższych pięciu lat, aby zmniejszyć zależność od zewnętrznych dostawców źródeł energii. Uderzyło to w umowę z Rosją z 2010 dotyczącej budowy pierwszej elektrowni w Akkuyu, w południowej prowincji Mersin.

Chiny, Japonia, Korea Południowa i Kanada konkurują ze sobą, aby wygrać przetarg na budowę drugiej elektrowni, która zostanie zbudowana w pobliżu Morza Czarnego w Synopie.

Źródło: turkishnews.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE