Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Turcja: Gazprom zwiększa dostawy gazu po wybuchach

Turcja: Gazprom zwiększa dostawy gazu po wybuchach

Rosyjski gigant energetyczny Gazprom zwiększył dostawy gazu ziemnego do Turcji połowę od 19 października, kilka godzin po ataku na irańsko-turecki rurociągu gazowy, który zatrzymał przepływ gazu z Iranu.

28 tureckich żołnierzy zostało rannych, gdy podejrzani członkowie zakazanej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) zdetonowali ładunki wybuchowe umiejscowione na rurociągu, pomiędzy wschodnimi prowincjami Ağrı i Erzurum, kiedy pojazd wojskowy przejeżdżał tamtędy 18 października. Jeden z żołnierzy został przetransportowany do szpitala w Erzurum z poważnymi obrażeniami trzeciego stopnia, podczas gdy pozostali ponieśli niewielkie rany i zostali przeniesieni do pobliskich szpitali. Pożar, który wybuchł z powodu eksplozji, został następnie ugaszony, tuż po odcięciu przepływu gazu w rurociągu.

W pisemnym oświadczeniu Gazprom zakomunikował, że dostawy do Turcji zostały zwiększone z 32 milionów metrów sześciennych dziennie do 48 milionów, w następstwie oficjalnego żądania ze strony tureckiego, państwowego przedsiębiorstwa BOTAŞ.

Minister energetyki i zasobów naturalnych, Taner Yıldız, stwierdził, że Turcja nie ma żadnego niedoboru gazu po przerwie, dodając, że Rosja i Azerbejdżan zapewniły dodatkowe dostawy. „Nie mamy żadnego problemu w zakresie dostaw gazu ziemnego”, powiedział agencji prasowej Anatolia. „Azerbejdżan i Rosja zwiększyły przepływ gazu o połowę po rozmowie telefonicznej. „

Atak miał miejsce zaledwie pięć dni po dostawie gazu ziemnego z Iranu do Turcji. Przepływ wznowiono po sześciu dniach przerwy z powodu wybuchu w pobliżu miasta Doğubeyazıt, niedaleko granicy z Iranem. Gazprom również zwiększył swoje dostawy po tym wybuchu. Gubernator Ağrı, Mehmet Tekinarslan, powiedział, że ranni żołnierze zostali natychmiast przewiezieni po ataku do szpitala. Jedynie żołnierz z najpoważniejszymi obrażeniami został zabrany do sąsiadującego szpitala w Erzurum.

Bomba została zdetonowana za pomocą pilota, kiedy pojazd transportujący żołnierzy przejeżdżał w pobliżu, a członkowie personelu wojskowego odpowiedzialnego za bezpieczeństwo na drodze zostali ranni. Tekinarslan dodał, że została rozpoczęta operacja w tym regionie w celu zatrzymania bojowników odpowiedzialnych za wybuch.

Gazprom ogłosił, że transport przepływu gazu został zatrzymany na nieokreślony okres czasu, a BOTAŞ zażądał od Rosji zwiększenia przepływu przez Niebieski Gazociąg (Blue Stream), którego celem jest dostarczanie rosyjskiego gazu do Turcji przez Morze Czarne. Nie jest jeszcze jasne, kiedy zniszczony rurociąg wznowi transport gazu.

Źródło: hurriyetdaily.news.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE