Home / Gospodarka / Inwestycje / Turcja: Grupa Ferrero otwiera fabrykę w Manisie

Turcja: Grupa Ferrero otwiera fabrykę w Manisie

Włoski producent czekolady Ferrero zainaugurował w Manisie budowę nowej fabryki. Grupa zadeklarowała, iż koszt inwestycji wyniesie 95 mln EUR. W nowopowstałym zakładzie przemysłowym, który zajmie powierzchnię 146 tys. m kw., zatrudnienie znajdzie ok. 200 osób. Projekt ma być zakończony w 2013 r.

Zgodnie z oświadczeniem złożonym przez Grupę Ferrero, decyzja inwestycyjna została oparta na przekonaniu o realnym wzroście gospodarczym Turcji. Turcja jest krajem strategicznym, który może zarówno dostarczać surowce niezbędne do produkcji, jak również posiada krajowy potencjał rynkowy ze względu na swoja strukturę demograficzną. Ferrero dotychczas wydawało rocznie około 300 mln EUR na zakup tureckich orzechów. Bliskie sąsiedztwo i łatwość dostępu do portu w Izmirze także wpłynęło na wybór lokalizacji fabryki.

– Turcja jest dumna z pozyskania takiej inwestycji. Zachęcanie zagranicznych firm do inwestowania w kraju może w ten sposób przyczynić się do rozwoju gospodarki narodowej – powiedział prezes tureckiej Agencji Promocji i Wsparcia Inwestycji (ISPAT) İlker Aycı. Włoski producent czekolady będzie wytwarzać w Turcji Nutellę i produkty Kinder. W kolejnych latach zamierza także rozpocząć ekspansję na rynki bliskowschodnie.

Źródło: hurriyet.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE