Home / Gospodarka / Turcja: Gwałtowny spadek sprzedaży nieruchomości w lipcu
Nieruchomości w Turcji - emlakhaberleri.com

Turcja: Gwałtowny spadek sprzedaży nieruchomości w lipcu

Sprzedaż domów w Turcji spadła o ponad 20 proc. w lipcu br., wynika z danych opublikowanych przez Turecki Urząd Statystyczny  (TÜİK). W ubiegłym miesiącu właściciela zmieniło zaledwie 85 tys. 101 domów, co oznacza spadek o jedną piątą w porównaniu do tego samego miesiąca w ubiegłym roku.

Zdaniem analityków przyczyną spadku mógł być przypadający w tym roku w lipcu post – ramadan, a także niepewność związana z wyborami prezydenckimi. Oczekuje się wzrostu zainteresowania zakupem mieszkań już w sierpniu i kolejnych miesiącach tego roku.

Dane  (TÜİK) wykazują, że w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku łącznie sprzedano ponad 600 tys. domów. Liczba mieszkań zakupionych na podstawie kredytu hipotecznego wzrosła w czerwcu do 32,9 proc.

Po ogromnej podwyżce stóp procentowych w styczniu, turecki Bank Centralny zmniejszył referencyjną stopę procentową o 1,75 proc. w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Złagodzono także warunki przyznawania kredytów hipotecznych dla konsumentów.

Źródło: cnnturk.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE