Home / Bałkany / BiH / Turcja: Historyczny rejs Izetbegovicia na pokładzie statku Atatürka
Erdogan i Izetbegovic - hurriyetdailynews.com

Turcja: Historyczny rejs Izetbegovicia na pokładzie statku Atatürka

Po raz pierwszy w historii statek Savarona, zacumowany na brzegu Bosforu należący do założyciela Republiki Turcji Mustafy Kemala Atatürka, został wykorzystany do ugoszczenia delegacji z obcego państwa. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan przyjął na nim przewodniczącego Prezydium Republiki Bośni i Hercegowiny Bakira Izetbegovicia.

Pierwotnie w dniu  4 marca br. na Savaronie prezydent Turcji miał gościć prezydenta Turkmenistanu, jednak ze względu na sytuację rodzinną musiał on zakończyć wizytę w Turcji i wrócić do kraju. Wówczas Erdoğan podjął decyzję o przeniesieniu spotkania z bośniacką delegacją z zabytkowego Mabeyn Mansion, na statek Atatürka. Obaj przywódcy oraz osoby im towarzyszące w południe wypłynęły statkiem na Bosfor. Jacht był eskortowany przez 8 holowników ratowniczych.

Statek Ataturka - hurriyetdailynews.com

Był to pierwszy raz, kiedy Savarona została wykorzystana do oficjalnego przyjęcia gości zagranicznych od czasu wykupienia jej z rąk Ministerstwa Kultury w Turcji przez biznesmena Kahramana Sadıkoğlu w 1989 r. w celach turystycznych. W 2010 r. państwo ponownie odkupiło statek. Savarona została zbudowana w 1931 r. i sprzedana do Turcji w 1938 roku. Statek o długości 136 m posiada 17 luksusowych apartamentów.

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE