Home / Bałkany / Turcja / Turcja: Holdingi zainteresowane inwestycjami w hodowlę

Turcja: Holdingi zainteresowane inwestycjami w hodowlę

Trzy wielkie holdingi tureckie: Saray Halı (produkcja dywanów), Okan Holding (budownictwo, energetyka, turystyka) oraz Koza Holding (wydobycie złota, media telewizyjne i prasowe) zamierzają inwestować także w hodowlę zwierząt.

Po zaostrzonych przepisach dotyczących kontroli jakości produktów rolnych oraz wydajności hodowli i upraw inwestorzy z mniejszym kapitałem mogą mieć trudności ze sprostaniem tym wymogom.

Wielki holdingi, odporne na ewentualne załamania w różnych dziedzinach gospodarki dzięki inwestycjom w wiele branż, dysponują kapitałem do inwestycji w hodowlę. Dodatkowo w ostatnim czasie, po wprowadzonych zaostrzeniach, które wykluczają mniejszych graczy z rynku, holdingi wyczuwają zmniejszającą się konkurencję i nadchodzący dobry moment na zagospodarowanie powstającej luki.

Czynnikiem zachęcającym do takich inwestycji jest fakt, iż dla wzniesienia dużych kompleksów hodowlanych inwestorom są udzielane kredyty o zerowym oprocentowaniu. W czerwcu 2012 roku Saray Halı posiadał już w podległych hodowlach np. 2500 krów dojnych i mleczarnie mogące wyprodukować 300 ton mleka. Holdingi Okan i Koza posiadają kilka tysięcy zwierząt hodowlanych i planują zwiększenie ich ilości w najbliższym czasie.

Zyski z hodowli zwierząt zazwyczaj pojawiają się dopiero po 3 latach od rozpoczęcia inwestycji. Wielu mniejszych inwestorów musiało jednak wcześniej sprzedać swoje przedsiębiorstwa hodowlane, ponieważ z braku odpowiedniego sprzętu i kadry pracowników ich straty były zbyt duże.

 

Źródła: cnnturk.com, dha.com.tr

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE