Home / Gospodarka / Turcja: Hollande proponuje ułatwienia wizowe dla przedsiębiorców
k-2014-01-27-fransa-20-basintoplantisi

Turcja: Hollande proponuje ułatwienia wizowe dla przedsiębiorców

Zacieśnienie stosunków handlowych i liberalizację procedur wizowych dla tureckich przedsiębiorców zapowiedział prezydent Francji François Hollande, który odwiedził Turcję w mijającym tygodniu.

Hollande przemawiając na Turecko-Francuskim Forum Biznesu zapewnił, że przedsiębiorcom zostaną zapewnione wszelkie udogodnienia, by mogli swobodnie robić interesy. Tureccy inwestorzy są mile widziani we Francji. Ministerstwo Spraw Zagranicznych otrzymało już niezbędne instrukcje, by znieść nadmierne ograniczenia w wydawaniu wiz – dodał.

Wagę tej decyzji podkreślił Rifat Hisarcıklıoğlu, przewodniczący Unii Izb Handlowych i Giełd Towarowych Turcji (TOBB). My, przedstawiciele światowego biznesu, zmagamy się z trudnościami wizowymi i ograniczeniami w swobodzie przepływu towarów, co jest niezgodne z obowiązującym porozumieniem o Unii Celnej między Turcją i Unią Europejską. Hisarcıklıoğlu dodał, że Turcja chce kupować towary i je sprzedawać, ale w rzeczywistości napotyka na liczne bariery, co studzi zapał do rozwoju stosunków handlowych. Przykładem mogą być wysokie opłaty i limity na wjazd tureckich ciężarówek wprowadzone przez niektóre państwa unijne.

Obecnie obroty handlowe między Turcją i Francją wynoszą 12 miliardów euro i mają wzrosnąć do 20 miliardów w kolejnych latach. Zdaniem Rifata Hisarcıklıoğlu nie dojdzie do tego, jeśli bariery biurokratyczne nie zostaną zniesione.

To pierwsza wizyta prezydenta Francji od 22 lat. Stosunki między państwami znacznie pogorszyły się, gdy Francją rządził Nicolas Sarkozy. Aktualnie, Francja jest szóstym największym inwestorem w Turcji. Turecki rząd zdecydował się na powierzenie budowy elektrowni jądrowej w Synopie spółce japońsko-francuskiej.

Źródła: hurriyetdailynews.com, todayszaman.com

About Joanna Gajda

KOMENTARZE