Home / Gospodarka / Nieruchomości / Turcja: Horrendalny podatek dla kościoła św. Antoniego

Turcja: Horrendalny podatek dla kościoła św. Antoniego

 

 

 

 

 

 

Zarząd stambulskiej dzielnicy Beyoğlu zawiadomił władze kościóła św. Antoniego przy reprezentacyjnym deptaku İstiklal Caddesi, że winny jest miastu niecały 1 mln lir tureckich za niepłacony przez 27 lat podatek od nieruchomości. Termin spłaty należności mija 18 kwietnia. Według władz miejskich gospodarze kościoła od 1986 roku nie płacił podatku od podwórka okalającego świątynię i w związku z tym jest winien miastu 935,235 lir tureckich. 641-metrowy teren wokół kościoła wraz z przyległościami uważany jest za działkę, stąd naliczenie podatku.
Informacja ta dotarła do Watykanu, powodując reakcję papieża Benedykta XVI, który za pośrednictwem włoskiego konsula w Stambule wezwał do anulowania kary.
Proboszcz kościoła, Lulian Pişta, w wypowiedzi na ten temat zaznaczył, że nagłe opodatkowanie kościoła, który istnieje od 300 lat jest niedorzeczne.
– Mam nadzieję, że jest to wynik pomyłki urzędników – powiedział Pişta. Dodał, że jeżeli ten sam „podwórkowy” podatek nie jest regulowany przez inne miejsca o charakterze sakralnym typu meczet Sultanahmet, to nie powinien być też płacony przez jego kościół.
Kierownik Urzędu Miasta odpowiedzialny za dzielnicę Beyoğlu, Ahmet Misbah Demircan, w komentarzu na ten temat powiedział, że administracja kościoła św. Antoniego, jak i cała stambulska społeczność katolicka, nie muszą się martwić o spłatę podatku, gdyż naliczenie podatku wynika z błędnej deklaracji podatkowej i sprawa jest już właściwie załatwiona.
Kościół św. Antoniego na Beyoğlu jest największym stambulskim kościołem skupiającym społeczność katolicką w mieście.

Źródło: hurriyet.com.tr/ekonomi/20317309.asp 

About Karolina Pedich

KOMENTARZE