Home / Gospodarka / Inwestycje / Turcja: Hyundai zainwestuje 607 mln USD w Izmicie

Turcja: Hyundai zainwestuje 607 mln USD w Izmicie

Producent samochodów marki Hyundai ogłosił w czwartek na uroczystości inaugurującej produkcję nowego modelu i30, że zainwestuje 607 mln USD w celu podwojenia rocznej wydajności produkcyjnej w Turcji ze 100 tys. do 200 tys. pojazdów.

Ogłoszony przez rząd pakiet bodźców zachęcających do inwestycji skłonił południowokoreańską firmę do zwiększenia produkcji, powiedział prezes zarządu Kibar Holding Ali Kibar.

– Planujemy zakończyć proces rozwoju firmy w przeciągu 18 miesięcy i zatrudnimy w fabryce 750 nowych pracowników. Po ukończeniu inwestycji większość pojazdów będzie zaopatrywała rynek lokalny. Zwiększy się także eksport do krajów europejskich – dodał Kibar.

Umowa o wolnym handlu pomiędzy Turcją a Koreą Południową, nad którą pracują oba kraje, przyspieszy tempo inwestycji, ze względu na 15 proc. podatek nałożony obecnie na produkty importowane z Korei Południowej, podkreślił Kibar.

Od początku istnienia fabryki samochodów marki Hyundai w Turcji firma wyprodukowała ponad 700 tys. aut i wygenerowała przychody eksportowe przekraczające 4 mln USD, powiedział prezes zarządu Hyundai Assan Won-Shin Chang. Podkreślił również, że produkcja 70 tys. sztuk nowego modelu i30 rocznie przyniesie zysk w wysokości 1 mln USD.

Sektor motoryzacyjny chętnie korzysta ze przywilejów rządowych, powiedział obecny na uroczystości minister gospodarki Turcji Zafer Çağlayan. Dodał również, że turecki rząd zwróci 5 proc. kosztów inwestycji poniesionych przez Hyundai’a.

Źródło: haber.gazetevatan.com, iyihaberler.net

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE