Home / Społeczeństwo / Turcja i Bałkany wzmacniają relacje naukowe
Burch-ibu.edu_.ba_-660x330

Turcja i Bałkany wzmacniają relacje naukowe

Wzmocnienie więzi naukowych jest celem podpisanego w ubiegłym miesiącu przez tureckie i bałkańskie uniwersytety protokołu. Na jego mocy utworzone zostanie Stowarzyszenie Bałkańskich Uniwersytetów (BUA) z 36 uczelniami wyższymi jako jego członkami.

Inne instytucje spoza regionu będą mogły uzyskać status obserwatora. Turcja będzie prowadzić stały Sekretariat BUA, a prof. Yener Yoruk, rektor Uniwersytetu Trackiego w Edirne, zostanie pierwszym przewodniczącym-elektem Stowarzyszenia.

Będzie to okazja do prowadzenia wspólnych badań naukowych i opracowywania innowacji, a sieć komunikacji między naukowcami umożliwi im wymianę wiedzy i doprowadzi do trwałych korzyści dzięki współpracy – podkreślił przyszły przewodniczący BUA.

Impulsem do powołania tej instytucji była powstała w 2009 r. Unia Bałkańskich Bibliotek, w ramach której prowadzona jest współpraca między państwami regionu, w tym Turcji, polegająca na m.in. wydawaniu wspólnych publikacji dotyczących teorii, filozofii i koncepcji w dziedzinie bibliotekoznawstwa.

Aktywność Turcji na Bałkanach nie ogranicza się jednak wyłącznie do szkół wyższych. W ostatnim czasie Stowarzyszenie Turków w Serbii podjęło działania, by ze względu na wzmożone zainteresowanie jego członków, wprowadzić do szkół każdego szczebla fakultatywne lekcje w języku tureckim.

Jeśli zainteresowanie będzie wystarczające, to dyrektorzy szkół poinformują o tym Ministerstwo Edukacji, że konieczne jest wprowadzenie lekcji w języku tureckim jako fakultatywnych – powiedział Ali Sahovic, reprezentant Stowarzyszenia Turków.

Inicjatywa wprowadzona zostanie początkowo w regionie Sandżak, który jest miejscem zamieszkania większości Bośniaków w Serbii.

Jak podkreśla ekspert z Ankary, Birgül Demirtaş, Turcja w ostatnich latach docenia korzyści wynikające z dyplomacji opartej na relacjach kulturowych, a nie wyłącznie politycznych czy militarnych. Inicjatywy na Bałkanach są tego dowodem.

Źródła: turkey.setimes.com(1), (2)

About Joanna Gajda

KOMENTARZE