Home / Gospodarka / Infrastruktura / Turcja: İçtaş-Astaldi zbudują trzeci most nad Bosforem

Turcja: İçtaş-Astaldi zbudują trzeci most nad Bosforem

Turecka İçtaş wraz z włoską firmą Astaldi IC (joint venture) wygrały przetarg proponując najkrótszy termin realizacji dla projektu budowy trzeciego mostu łączącego Azję z Europą (pomiędzy pod-stambulskimi miejscowościami Poyrazköy i Garipçe) wraz z przyłączem 100 km odcinka autostrady pomiędzy Odayeri i Paşaköy.

Dn. 20 kwietnia br. odbył się przetarg (jak informowaliśmy na łamach bałkanistyka.org). Przeanalizowano wszystkie oferty konsorcjów dopuszczonych do przetargu.

Jeden z oferentów Cengiz İnşaat-Kolin-Limak-Makyol-Kalyon chciał się podjąć wykonania prac w ciągu przeszło 14 lat. Z kolei propozycja włosko-tureckiej spółki joint venture Salini-Gülermak nie zgadzała się z wytycznymi i wymogami formalnymi projektu. Mapa İnşaat zdobywając najmniejszą ilością punktów komisji oceniającej projekt, została wykluczona z przetargu. Zwycięska turecko-włoska İçtaş-Astaldi zaoferowała wykonanie projektu w ciągu 10 lat, 2 mies. i 20 dn.

Finalizacja przetargu na budowę mostu przeciągała się od początku br. Początkowo przetarg został unieważniony na skutek braku ofert (jak informowaliśmy na łamach bałkanistyka.org).

Ministerstwo Transportu podjęło starania o podniesienie atrakcyjności przetargu, zmniejszyło długość przyłącza drogowego włączonego do projektu z 414 km do 100 km oraz skierowało do parlamentu propozycję ustawy, która zwalniałaby z podatku VAT przedsięwzięcia realizowane w systemie koncesyjnym BOT (build-operate-transfer). 4 kwietnia br. prezydent RT Abdullah Gül podpisał ustawę, zmieniając w ten sposób przepisy w zakresie stosowania ulg i zwolnień przedmiotowych z VAT.

Minister transportu Binali Yıldırım przewiduje zakończenie prac budowy i oddanie mostu wraz z przyłączem drogowym do użytku do końca 2015 r. Wartość projektu szacuje się na 4,5 mld TL. Dokumentacja z rozstrzygniętego przetargu zostanie przedłożona Min. Transportu do zatwierdzenia, następnie zwycięskie podmioty zostaną wezwane do podpisania wiążącej umowy.

Astaldi to jedna z największych włoskich firm budujących infrastrukturę transportową, z jej udziałem zbudowano w Turcji 25,5 km tunel górski w Bolu, obecnie buduje linię stambulskiego metra o długości 21,7 km oraz najdłuższą w Turcji autostradę Stambuł – Izmir.

 

Źródło: zaman.com.tr

 

About Dorota Mikolajczyk

KOMENTARZE