Home / Gospodarka / Handel / Turcja: Import Mercedesów z Niemiec w lirach

Turcja: Import Mercedesów z Niemiec w lirach

Od 1 kwietnia 2012 r. Mercedes-Benz w Turcji płaci za samochody importowane z Niemiec nie w euro, ale we własnej walucie. Rozmowy w tej kwestii były prowadzone już od grudnia 2011 r. Jeden z najpotężniejszych krajów Europy nie pozostał obojętny na ustabilizowaną sytuację ekonomiczną Turcji i jej waluty, powiedział Dyrektor ds. Marketingu i Sprzedaży Mercedes-Benz w Turcji Süer Sülün. Firma będzie również sprzedawała swoje auta na tureckim rynku ze znakiem tureckiej liry.

-W ubiegłym roku kupiliśmy z Niemiec samochody marki Mercedes warte 250 mln EUR i takiego samego wyniku oczekujemy w tym roku. Oznacza to, że w 2012 r. wyślemy do Niemiec co najmniej 600 mln TYL – dodał Sülün.

W przyszłości firma oczekuje zwiększenie tej kwoty do 6 mln TYL. Zmiana waluty na turecką lirę ma także przyczynić się do zmniejszenia deficytu obrotów bieżących.

W poprzednich dwóch latach Mercedes podjął analogiczne decyzje w stosunku do rosyjskiego rubla i meksykańskiego peso.

Źródło: hurriyetdailynews.com, finansglobal.com

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE