Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Turcja: Inflacja w grudniu 2012 r. poniżej oczekiwań

Turcja: Inflacja w grudniu 2012 r. poniżej oczekiwań

Roczna stopa inflacji w Turcji spadła do najniższego poziomu od 15 miesięcy w grudniu 2012 r., wynika z danych udostępnionych przez Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK).

Indeks cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł o zaledwie 6,16% w grudniu ubiegłego roku w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. Wskaźnik PPI wzrósł o 2,45%. Przyczyniły się do tego niższe ceny żywności oraz spowolnienie popytu krajowego wśród konsumentów. Stopa inflacji w grudniu spadła poniżej wartości w osiągniętej w listopadzie 2012 r. (6,37%) i nie sprawdziły się dokonane na początku roku prognozy, że inflacja na tureckim rynku nie spadnie poniżej 7%. Wskaźnik inflacji z grudnia 2012 r. jest najniższy od września 2011 r., gdy ceny konsumpcyjne wzrosły o 6,15%.

Niski wskaźnik inflacji ma związek ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego do 3% w ubiegłym roku. Miał on większy wpływ na ceny niż wysokość podatków państwowych czy wzrost cen energii.

Źródło: posta.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE