Home / Gospodarka / Turcja: Inflacja w październiku wyższa niż przewidywano
Inflacja w Turcji - ekonomi.milliyet.com.tr

Turcja: Inflacja w październiku wyższa niż przewidywano

W związku z podwyżką cen żywności i ubrań wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) w Turcji wzrósł o 1,8 proc. w październiku br. w porównaniu z miesiącem poprzednim, natomiast wskaźnik cen producenckich (PPI) wzrósł o 0,69 proc., wynika z danych przedstawionych przez Turecki Urząd Statystyczny (TÜİK). Roczna inflacja CPI wzrosła w październiku 2013 r. do 7,71 proc., natomiast PPI do 6,77 proc. Wzrost inflacji jest znacznie wyższy niż przewidywano, pomimo że zaledwie tydzień wcześniej Turecki Bank Centralny zmienił swoje prognozy odnośnie inflacji na koniec 2013 r.z 6,2 proc. do 6,8 proc.

Największy miesięczny wzrost o 9,56 proc. dotyczył odzieży oraz obuwia i to one stały się głównym determinantem październikowego wzrostu inflacji. Natomiast indeksy żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 3,91 proc., mebli i sprzętu gospodarstwa domowego o 1,58 proc., wskaźniki usług hotelarskich, restauracji oraz kawiarni o 0,94 proc., a rekreacji i kultury o 0,62 proc., wynika z raportu TÜİK. Największy roczny wzrost odnotowano dla napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych i wyniósł 14,3 proc.

Istnieje duże ryzyko, że przewidywany przez Bank Centralny wzrost inflacji na koniec 2013 r. do 6,8 proc. jest zbyt optymistyczny. Bank Centralny, po zapoznaniu się z danymi za październik może po raz kolejny zmienić swoje prognozy, mimo że do końca roku nie jest planowana podwyżka cen gazu ziemnego, energii elektrycznej i wyrobów tytoniowych. Przewiduje się, że inflacja może sięgnąć nawet 7,5 proc.

Źródło: hurriyet.com.tr, cnnturk.com, sabah.com.tr

 

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE