Home / Bałkany / Turcja: Informacje ze świata sztuki
Oblivion-hurriyetdailynews.com

Turcja: Informacje ze świata sztuki

 4 marca w Collection Heritage w Genewie rozpocznie się wystawa tureckiej rzeźbiarki, Pınar Yeşilady pt. „Oblivion”. W swoim dziele artystka stawia pytania o pamięć społeczną i skutki, jakie wywarła przemoc na pokolenia.

- Wciąż od czasów patriarchatu każdy kolejny etap organizacji społecznej i modeli zarządzania był mizerny. Każda społeczna zmiana (proces rewolucji) stanowi historię konfliktów krążących wokół porozumienia, udowadniając że: „nowe życie rodzi się w bólach”. Procesy społecznych i ekonomicznych kryzysów są mocno związane z tym schematem. Rozwojowe modele zmiany nie ukazują ani nie skupiają się na elementach konfliktowych z punktu widzenia zmiany trwającej w czasie. Jednak, kiedy stają się one dostrzegalne, aby w końcu się urzeczywistnić i zmienić swój kierunek, historia rozpoczyna swój bieg. – zamieściła rzeźbiarka na swojej stronie internetowej

- Kiedy obserwujemy, począwszy od starożytnych społeczeństw, historię tego regionu, wiemy, że jest to historia niepamięci. Okrucieństwo Seldżuków zostało zapomniane przez bektaszyzm stając się projektem rządowym wprowadzonym w życie.

„Oblivion” będzie otwarte między 4 a 29 marca we wszystkie dni tygodnia oprócz niedzieli.

Źródła: hurriyetdailynews.com  collectionheritage.com  pinaryesilada.com

About Magdalena Malec

Studentka (już prawie absolwentka!) Studiów Filologiczno-Kulturoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zgłębia tajemnice trzech języków obcych, co wiąże się z częstym płaczem i zgrzytaniem zębów. Jej miłością są j. obce, choć to trudny i burzliwy związek (patrz wyżej). Jej największą pasją jest język i kultura turecka, podróże, rzewna muzyka orientalna, poetyckie tureckie kino i taniec wschodni. Zafascynowana różnicami kulturowymi między krajami arabskimi, Iranem oraz Turcją, wzdycha po nocach o podbojach lingwistycznych na Bliskim Wschodzie.
KOMENTARZE