Home / Gospodarka / Energetyka / Turcja: Inwestycje Çalik Holding w Turkmenistanie

Turcja: Inwestycje Çalik Holding w Turkmenistanie

Turecki Çalik Holding przygotował projekt, który ma zapewnić stałe dostawy energii elektrycznej dla Aszchabadu, stolicy Turkmenistanu. Szybko rozwijające się w ostatnim czasie miasto potrzebuje nowoczesnego i bezpiecznego systemu energetycznego, który ze strony tureckiej firmy zostanie wprowadzony do użytku w ciągu najbliższych 5 lat. Inwestycja będzie dzieliła się na 3 etapy.

Do centralnego systemu rozdzielana energii będzie podłączonych 60 pomniejszych stacji. Strona turkmeńska zapewni zbudowanie tego centralnego systemu, który częściowo rozpocznie pracę w pierwszym etapie budowy całości, a moc swoich możliwości ma osiągnąć w drugim etapie.

W trakcie wznoszenia nowych i remontowania elektrowni turecki operator zapewni korzystanie z wiedzy specjalistów i technologii firm takich, jak Siemiens, Schneider Electric, General Electric, ABB. Przygotuje także kadry do obsługi wznoszonego obiektu.

Turkmeńska Państwowa Korporacja Energii Elektrycznej Turkmenenergo w tym momencie posiada 10 elektrowni i 6 dodatkowych jednostek produkcji energii, część z nich została wybudowana przez Çalik Holding. Produkcja energii wynosi obecnie 4,04 megawatów, z czego 1,643 MW pochodzi z generatorów uruchamianych dzięki nowym turbinom gazowym.

Turecki Çalik Holding powstał w 1981 roku, obecnie daje zatrudni dla około 20 tysięcy osób i działa w wielu sektorach, m.in. przemyśle tekstylnym, energetycznym, budowlanym.

Źródła: turkishweekly.net

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE