Home / Polityka / Turcja: Jak rozwiązać problem kurdyjski?

Turcja: Jak rozwiązać problem kurdyjski?

Autorka: Julia Krajcarz

Na początku lipca bieżącego roku premier Turcji, Recep Tayyip Erdoğan, spotkał się kurdyjską działaczką i polityk, Leylą Zaną, obecnie posłanką w parlamencie tureckim. Leyla Zana wielokrotnie była więziona z powodów politycznych, lecz przede wszystkim zapisała się w historii jako pierwsza Kurdyjka w parlamencie tureckim. Zana, jak posłanka, w parlamencie przemówiła po kurdyjsku w 1991 roku, kiedy jeszcze nie wolno było oficjalnie posługiwać się w miejscach publicznych tym językiem. Rozmowy z kontrowersyjną polityk świadczą, że rząd partii AKP demonstruje chęć rozwiązania problemu kurdyjskiego lub przynajmniej szuka dróg dialogu.

Leyla Zana przedstawiła premierowi oczekiwania swoje i części Kurdów. Przede wszystkim oczekuje się zawieszenia broni i zaprzestania działań siłowych ze strony tureckiej armii. Drugą kwestią jest areszt domowy, a nie dożywotnie więzienie dla Abdullaha Öcalana, byłego lidera Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), kurdyjskiej organizacji niepodległościowej o ideologii socjalistycznej, uważanej przez Stany Zjednoczone i Unię Europejska za organizację terrorystyczną. Trzecią kwestią jest umożliwienie nauczania w języku kurdyjskim (a nie tylko języka kurdyjskiego). W czasie konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu z premierem Zana powiedziała, że dostrzega chęć dialogu ze strony rządowej. Zapewniała, że Erdoğan uważnie i z szacunkiem wysłuchał jej słów.

[wp_ad_camp_2]

Spotkanie to zostało skomentowane przez Murada Karayılan, w przemówieniu opublikowanym na kilku stronach internetowych. Murad Karayılan jest jedną z najważniejszych obecnie osób w PKK od 1999 roku, momentu aresztowania byłego lidera, Abdullaha Öcalana.

Murad Karayılan wypowiedział się, iż nie będzie występował przeciw osobom, które w sposób pokojowy chcą rozwiązać złożony i wielowątkowy problem kurdyjski w Turcji. Dodał jednak, że nie widzi szans, aby jeden polityk mógł znaleźć rozwiązanie dla tak skomplikowanego zagadnienia.

Karayılan przypomniał, że Kurdowie walczą o swoje prawa jako naród, a PKK jako ruch społeczny i organizacja polityczna. Tzw. problem kurdyjski to szereg nawarstwionych od lata zagadnień społecznych i politycznych.

Kurdowie dostrzegają, że obecny rząd widzi konieczność podejmowania prób rozmów, ale za szybko chce osiągnąć niełatwe do wypracowania porozumienie. Rząd AKP od pewnego czasu sięga po przyjazne gesty wobec mniejszości narodowych i religijnych zamieszkujacych Republikę Turecką, będąc niejako w opozycji do idei kemalistowskich, stojących na straży pełnej jedności i jednolitości narodu tureckiego. Jednocześnie AKP daje Kurdom do zrozumienia, że chce ich traktować jako część tureckiego narodu. Warto dodać, że przed kilku laty, Leyla Zana wystąpiła z pomysłem przekształcenia Turcji w państwo federacyjne, którego jedną z części miałby być Kurdystan.

Jedno spotkanie premiera z kontrowersyjną działaczką kurdyjską na pewno tego problemu nie rozwiąże. Ale kolejny gest, jeśli nie przyjaźni, to na pewno nie wrogości został ze strony rządu wykonany.

Źródło: ntvmsnbc.com, internethaber.com, diyadinnet.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE