Home / Polityka / Turcja: Jaka kara za obrażenie premiera?
Recep Tayip Erdogan - rfi.fr

Turcja: Jaka kara za obrażenie premiera?

Dwie kobiety, które przed wiecem wyborczym z udziałem premiera Erdoğana rzekomo wykonały wobec niego „obraźliwy gest”, zostały zatrzymane w Izmirze.

Według zeznań premiera, kiedy po przylocie do Izmiru przejeżdżał przez miasto, jedna z kobiet obserwująca przejazd gestykulowała w jego kierunku w obraźliwy sposób.

Erdoğan nie omieszkał przepuścić tej okazji i autorstwo incydentu przypisał partii opozycyjnej. „Jesteś damą, kobietą… Jak możesz zachowywać się w ten sposób? To mentalność CHP (Republikańska Partia Ludowa). Zrozumiałbym, gdyby dopuścił się tego mężczyzna, chociaż on także nie powinien tak postąpić, ale nie potrafię pojąć takiego zachowania u kobiety” – podsumował.

Krótko po wypowiedzi Erdoğana, dwie kobiety zostały zidentyfikowane i zatrzymane na przesłuchanie. Odpowiedzą za znieważenie funkcjonariusza publicznego.

To nie pierwszy taki przypadek. W 2012 roku, Ethem Coşkuner, chirurg z Trabzonu, został skazany na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu za obrażenie premiera Turcji podczas debaty.

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Joanna Gajda

KOMENTARZE