Home / Gospodarka / Turcja: Jest zgoda na eksport produktów mlecznych do krajów EU

Turcja: Jest zgoda na eksport produktów mlecznych do krajów EU

Mleko - zaman.com.tr

Po upływie blisko 13 lat Turcja ponownie uzyskała prawo do eksportu produktów mlecznych do krajów Unii Europejskiej, ogłosił turecki minister rolnictwa Mehmet Mehdi Eker.

Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Konsumentów potwierdziła, że tureckie firmy produkują produkty mleczarskie, które są zgodne z unijnymi normami sprzedaży do państw członkowskich Unii Europejskiej. Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 3 kwietnia br.

Eksport produktów mlecznych do krajów Unii Europejskiej został wstrzymany w 2000 r., ponieważ stwierdzono, że Turcja nie była w stanie zapewnić odpowiedniej ochrony przed chorobami zwierząt, nie podejmowała odpowiednich środków w zakresie zdrowia zwierząt, a także nie zapewniała mechanizmów kontroli w fazie produkcji mleczarskiej, w tym higieny i warunków laboratoryjnych.

Po stwierdzeniu niskiego poziomu w produkcji mleczarskiej i wprowadzeniu zakazu eksportu do krajów członkowskich Unii Europejskiej, Turcja nie mogła eksportować produktów mlecznych również do niektórych krajów na Bliskim Wschodzie, które stosowały te same standardy co Unia Europejska.

Otrzymana zgoda Unii Europejskiej na import mleka z Turcji świadczy o tym, że trwające 7 lat prace nad poprawą sytuacji w sektorze prywatnym oraz w laboratoriach dotyczących zdrowia zwierząt, zakończyły się sukcesem.

W pierwszej fazie 6 tureckich firm otrzymało pozwolenie na eksport swoich produktów do krajów Unii Europejskiej. W tej grupie znalazły się: Aynes Gıda, Pinar Süt, Ak Gıda, Tat Konserve Sek Süt İşletmesi, Natura Gıda oraz Unilever/Algida.

Źródło: hurriyet.com.tr, tumhaber.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE