Home / Polityka / Turcja: Kandydat na prezydenta – İhsanoğlu
Ekmeleddin İhsanoğlu - aktifhaber.com

Turcja: Kandydat na prezydenta – İhsanoğlu

Przypomnijmy, że w dniu 16 czerwca 2014 r. dwie główne partie opozycyjne parlamentu tureckiego, tj. Republikańska Partia Ludowa (tur. Cumhuriyet Halk Partisi, CHP) oraz Ruch Partii Nacjonalistycznej (tur. Milliyetçi Hareket Partisi, MHP); ogłosiły Ekmeleddin’a İhsanoğlu jako ich wspólnego kandydata na prezydenta. İhsanoğlu, urodzony w Kairze; turecki naukowiec, to były wykładowca i dyplomata. W roku 2004 został pierwszym,  wybranym poprzez głosowanie, sekretarzem generalnym Organizacji Współpracy Islamskiej (tur. İslam İşbirliği Teşkilatı).

Występuje jako oponent premiera Recepa Tayyipa Erdoğana, który także najprawdopodobniej wystąpi w roli kandydata w trakcie dziesiątych prezydenckich wyborów, które odbędą się w sierpniu.

Jednak wybór İhsanoğlu wywołał wiele kontrowersji, w szczególności wewnątrz powołującej partii. Twierdzi się, że kandydat nie reprezentuje wartości oraz światopoglądu przedstawianych przez CHP.

Choć pojawiają się grupy (np. zgromadzenie weteranów socjaldemokratycznych polityków mających ówcześnie koneksje z CHP) popierające wybór; wciąż wiele organizacji oraz stowarzyszeń będących w bliskich relacjach z CHP wyraziło swój sprzeciw kandydatowi. Ponadto, 18 czerwca doszło do protestu w trakcie zjazdu zorganizowanego przez Republikańskie Stowarzyszenie Kobiet.

W tej sprawie zarzuty kierowane są przeciw liderowi CHP- Kemalowi Kılıçdaroğlu i wypływają one z grup związanych bezpośrednio z wyżej wymienioną partią. Do głosu dochodzą kemaliści, według których kandydat powinien być odbiciem poglądów Atatürk’a.

Przywódca CHP Kılıçdaroğlu przyznaje, że spodziewał się ostrych reakcji, szczególnie tych wewnątrzpartyjnych i świadomie podjął ryzyko. Wybór uzasadnia stwierdzeniem, że İhsanoğlu nie jest postacią jednoznacznie kojarzącą się z polityką, dlatego też może on uzyskać poparcie obywateli o poglądach prawicowych, jak i lewicowych.

Jednocześnie zapewnia, że İhsanoğlu nie jest przeciwnikiem świeckości, i że jego kontakty zostały dokładnie sprawdzone. Poza tym dowiadujemy się, że Kılıçdaroğlu brał pod uwagę  także kandydaturę najbardziej znanych pisarzy tureckich: Yaşar’a Kemal i Orhan’a Pamuk.

Wracając do postaci İhsanoğlu; w udzielonym 18 czerwca wywiadzie z Daily Cumhuriyet, w swojej wypowiedzi zaznacza, że nie należy odrzucać ani Atatürk’a, ani też założeń Republiki:

„Atatürk jako bohater walki o niepodległość oraz jako twórca Republiki Tureckiej zajmuje szczególne miejsce w sercach obywateli Turcji. Zaprzeczenie tego faktu byłoby postawą nie odpowiadającą rzeczywistości historycznej. Dla Turcji, Atatürk jest jak Napoleon dla Francji, albo George Washington dla Stanów Zjednoczonych.”

Opracowała: Zuzanna Gosławska

Źródło: sondakika.com (1), (2), en.cihan.com.tr, hurriyetdailynews.com (1), (2), (3)

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE