Home / Bałkany / Turcja: Karma dla zwierząt w zamian za pustą butelkę
img_6098

Turcja: Karma dla zwierząt w zamian za pustą butelkę

Media rozpisują się ostatnio w samych superlatywach o pomyśle tureckiej firmy Pugedon, producenta urządzeń, które pojawiły się m.in. w Stambule i Izmirze. Automaty mają w zamierzeniu pomóc bezpańskim zwierzętom i jednocześnie rozpowszechnić ideę recyklingu.


Rozwiązaniem, które według firmy zachęci Turków do segregowania śmieci i zapewni jedzenie głodnym zwierzętom, jest ustawienie na ulicach miast maszyn do recyklingu. W maszynach znajduje się otwór, przez który można wylać niedopitą wodę, a następnie wyrzucić pustą butelkę. W konsekwencji miska znajdująca się w maszynie napełnia się karmą. Jedzenie jest finansowane z pieniędzy pozyskanych z recyklingu butelek, rząd turecki nie dokłada funduszy z budżetu.

Turcja od dawna jest znana z dużej ilości bezpańskich psów i kotów. W samym Stambule jest ich ponad 150 tys. Zwierzęta błąkają się w poszukiwaniu pożywienia, często odstraszając turystów. Są także nosicielami chorób, którymi może zarazić się człowiek.

W odpowiedzi na tę sytuację tureckie władze stosowały różne rozwiązania. Wśród nich było m.in. wysłanie bezpańskich zwierząt i umieszczenie ich w rezerwacie przyrody, z dala od miast. Jak donosi agencja AP psy były także masowo otruwane. Najbardziej brutalną decyzją było wysłanie w 1910 roku bezpańskich psów na wyspę, gdzie pozostawione same sobie umarły z głodu.

Turcy najwyraźniej nie radzą sobie z problemem. Umieszczenie automatów z wodą i karmą ocali z pewnością wiele zwierząt przed śmiercią z głodu, jednak nie trudno domyślić się, że nie zatrzyma to ich ciągle wzrastającej liczby.

Filmik przedstawiający działanie automatu: https://www.youtube.com/watch?v=U8WxtuhiaJY

Źródła: huffingtonpost.com, time.com, bigthink.com

About Joanna Gajda

KOMENTARZE