Home / Bałkany / Grecja / Turcja: Kluczowy gracz w turystyce medycznej
turystyka medyczna

Turcja: Kluczowy gracz w turystyce medycznej

Turcja stała się jednym z najlepszych miejsc turystyki medycznej. Według najnowszych danych Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO), z około 35 mln turystów, którzy odwiedzili ten kraj w zeszłym roku, ponad 188 tysięcy zostało poddanych zabiegom chirurgicznym, takim jak przeszczep włosów, liposukcja i leczenie raka. Liczba „medycznych turystów”, którzy odwiedzili Turcję w pierwszych sześciu miesiącach 2014 wyniosła ponad 162 tysięcy, co dało przychód sięgający powyżej 328 milionów dolarów. Jest to ogromna kwota, w porównaniu do ilości spędzonego przez turystów czasu na wypoczynku.

Obecnie, ponad tysiąc pacjentów przybywa do Turcji każdego roku, aby skorzystać z oferowanych przez nas usług medycznych”, powiedział Fatih Öztürk, kierownik projektu VisitandCare.com, który polega na znalezieniu odpowiedniego lekarza dla pacjentów z Europy i Bliskiego Wschodu. „Pacjenci pochodzący z Europy Zachodniej to głównie obywatele Wielkiej Brytani, Niemiec i Holandii. Z naszych usług korzystają także mieszkańcy Libii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich,” poinformował Öztürk, dodając że są różne przyczyny atrakcyjności Turcji dla zagranicznych klientów.

Ludzie z państw, gdzie system opieki zdrowotnej jest przeciążony, z wielką chęcią skorzystają z możliwości wyboru terminu operacji, oszczędzając przy tym od 40 do 70 procent. Nasza oferta jest korzystniejsza niż to, co oferuje się w krajach europejskich. Pacjenci z krajów gorzej rozwiniętych są przyciągani przez jakoś usług, zwłaszcza lekarzy wykształconych na Zachodzie oraz nowy, turecki system zdrowotnej opieki prywatnej. Dodatkowo, mogą połączyć leczenie ze zwiedzaniem kraju.

Turecki minister zdrowia powiedział, że Turcja jest niezwykle atrakcyjna ze względu na turystykę zdrowotną jak i świetne położenie geograficzne. „W związku ze zmieniającymi się krajowymi potrzebami, a także w celu skorzystania z turystyki zdrowotnej, na terenie całego kraju ustanowiono prywatne szpitale i ośrodki zdrowia.

Turcja zaczęła konkurować z krajami takimi jak Indie, Malezja, Tajlandia i Węgry, które mają silną pozycję w tym sektorze – podało ministerstwo, opierając się na danych z raporcie 2012, oceniającego stan turystyki medycznej w Turcji. Instytucje zagraniczne, w tym Malezyjski funduszu suwerenny Khazanah Nasional, Pierwszy Katarski Bank Inwestycyjny, Argus Capital Partners, Międzynarodowa Korporacja Finansowa Banku Światowego (IFC) zainwestowali pieniądze w branżę medyczną w Turcji. W połączeniu z partnerstwem publiczno-prywatnym, Turcja buduje zaplecze medyczne, które polega na tym, że państwo wydzierżawi szpitale miejskie prywatnemu sektorowi, który będzie rozporządzał nimi przez kolejne 25 lat.

Przewodniczący ankarskiego Związku Learzy, Özden Şener, oznajmił, że pacjenci z krajów zachodnich, których ubezpieczenie medyczne nie pokrywa leczenia ortodoncyjnego i chirurgii kosmetycznej, wybierają Turcję ze względu na niski koszt usług i atrakcyjne ceny wakacji. Jednocześnie podkreślił, że wielu z nich pochodzi z państw dotkniętych wojną, takich jak Syria, Libia czy Palestyna. To spowodowało, że lekarze zaczęli odczuwać presję, ponieważ dziennie przyjmują nawet 100 pacjentów.

Według danych Tureckiego Urzędu Statystycznego przychody z turystyki w Turcji wzrosły o 7,9 procenta w drugim kwartale 2014 roku, w porównaniu do tego samego kwartału ubiegłego roku i sięgnęły aż 9 mld dolarów,

Turcja rozważa zatrudnienie zagranicznych lekarzy w celu poszerzenia aktualnej oferty usług medycznych w szpitalach publicznych. Najbardziej interesują nas greccy specjaliści. Prywatne szpitale, w większości, oferują umowę o pracę lekarzom zza granicy”, oznajmił w zeszłym miesiącu minister zdrowia, Mehmet Müezzinoğlu.

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE