Home / Polityka / Turcja: kolejna blokada social media. To odpowiedź na publikację zdjęć zabitego prokuratora
TwitterBan

Turcja: kolejna blokada social media. To odpowiedź na publikację zdjęć zabitego prokuratora

Tureckie władze w poniedziałek 6. kwietnia zablokowały dostęp do serwisów YouTube, Facebook i Twitter. To reakcja na udostępnianie w mediach społecznościowych zdjęć prokuratora, Mehmeta Selima Kiraza, który w zeszłym tygodniu był zakładnikiem skrajnie lewicowej organizacji Rewolucyjny Front – Partia Wyzwolenia Ludu (DHKP-C). Prokurator został postrzelony podczas próby odbicia go z rąk porywaczy i zmarł w szpitalu.

Kontrowersyjne zdjęcia przedstawiają zakładnika z przystawioną do głowy lufą pistoletu. W sumie sąd nakazał zablokowanie 166 stron internetowych – oprócz największych social mediów, także linki do artykułów, opisujących wydarzenie.

Ban Facebooka został zniesiony po kilku godzinach – kiedy z serwisu usunięto kontrowersyjne treści. Nadal blokowane są m.in. serwisy YouTube i Twitter.

Mehmet Kiraz był prokuratorem kierującym śledztwem w sprawie śmierci młodego Berkina Elvana, który zginął podczas protestów w parku Gezi. Bojówka DHKP-C, uznana za organizację terrorystyczną zarówno przez Turcję, jak i USA i Unię Europejską, domagała się ukarania policjanta, który ma być odpowiedzialny za śmierć 15-latka. Postulowała m.in. utworzenie w tym celu „sądów ludowych”. Rewolucyjny Front – Partia Wyzwolenia Ludu jest odpowiedzialny za wiele zamachów w Turcji, m.in. styczniowy, samobójczy zamach w Stambule.

Turcy tradycyjnie już omijają blokadę, korzystając z wtyczek do przeglądarek internetowych, ukrywających adres IP i wysyłając twitty przez sms.

 

Źródła: dailysabah.comhurriyetdailynews.com

 

Aktualizacja

We wtorek (07.04) rano zniesiono blokadę, m.in. w skutek protestów użytkowników social media w Turcji.

About Małgorzata Rabenda

Doktorantka na wydziale nauk o komunikacji Uniwersytetu w Kocaeli. Pisze o Turcji na portalu Bałkanistyka (społeczeństwo, polityka), a życie w kraju minaretów przybliża czytelnikom bloga Rodzynki Sułtańskie. Podyskutuj na Twitterze: @rodzynki
KOMENTARZE