Home / Społeczeństwo / Turcja: Kontrowersje w związku z renowacją Krytego Bazaru w Stambule ciągle rosną

Turcja: Kontrowersje w związku z renowacją Krytego Bazaru w Stambule ciągle rosną

Koszty projektu związanego z renowacją 550-letniego Krytego Bazaru (Kapalı Çarşı) w Stambule wzbudziły liczne kontrowersje, a w konsekwencji brak porozumienia pomiędzy właścicielami sklepów i władzami miasta.

Rozpoczęcie prac renowacyjnych przewidziane jest na początek 2013 roku, jednak wśród właścicieli sklepów, którzy według projektu zobowiązani są pokryć 90 proc. kosztów związanych z tym przedsięwzięciem, fakt ten wzbudza niepokój.

To największy projekt renowacyjny na świecie. W 550-letniej historii Krytego Bazaru obiekt ten będzie poddany renowacji po raz pierwszy. My jako władze miasta wesprzemy projekt przeznaczając na to 20 mln TRL [ok. 38 mln PLN] – powiedział przewodniczący władz dzielnicy Fatih w Stambule, Mustafa Demir.

Demir dodał, że 98 proc. powierzchni Bazaru stanowi własność 3,9 tys. prywatnych sklepikarzy, którzy w zależności o posiadanej powierzchni będą zobowiązani pokryć należne koszty renowacji.

Projekt zostanie przeprowadzony przez ministerstwo w porozumieniu ze związkiem, w skład którego wchodzą przedstawiciele właścicieli sklepów znajdujących się na terenie Krytego Bazaru. Termin rozpoczęcia prac renowacyjnych ustalono na początek 2013 roku.

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Monika Obojska

KOMENTARZE