Home / Gospodarka / Infrastruktura / Turcja: Kontrowersyjna budowa nowego mostu przez Złoty Róg

Turcja: Kontrowersyjna budowa nowego mostu przez Złoty Róg

Budowa wiszącego mostu przez stambulski Złoty Róg na potrzeby rozbudowywanego metra wzbudza kontrowersje. Most ma mieć długość 936 metrów, z czego długość nad wodą to 460 metrów.

Jedną z dyskutowanych kwestii jest to, że w połowie mostu zaprojektowana została stacja metra – poddaje się w wątpliwość sens tej decyzji, zwracając uwagę na brak funkcjonalności takiego rozwiązania.

Eksperci krytykują również zaczątki konstrukcji twierdząc, że wykonawca prac (Astaldi.S.P.A-Gülermak Ağır Sanayi  İnşaat ve Taahhüt A.Ş İş Ortaklığı) nie jest wierny w 100% zatwierdzonym planom budowy i że w ten sposób wybudowany most zaburzy architektonicznie sylwetkę historycznego półwyspu.

Wielu architektów twierdzi, że podpory mostu zostały wybudowane inaczej, niż zostało to przedstawione w planach konstrukcyjnych zaprezentowanych przez urząd miasta. Problem polega na tym, że miasto oraz UNESCO zatwierdziło budowę mostu na dwóch podporach, wykonawca natomiast wybudował trzy. Jest wielce prawdopodobne, że zleceniobiorca zorientował się, że dwie podpory mostu nie będą w stanie zabezpieczyć metra i zmienił plan budowy, nie rozpowszechniając tej informacji.

Źródło: ibb.gov.tr, emlakkulisi.com, hurriyetdailynews.com

 

About Karolina Pedich

KOMENTARZE