Home / Społeczeństwo / Turcja: Kształcenie muzyczne dla dzieci romskich w Bursie

Turcja: Kształcenie muzyczne dla dzieci romskich w Bursie

dzieci_Bursa.KiS.Turcja

Projekt mający na celu zapewnienie edukacji muzycznej dla dzieci romskich pochodzących z domów dziecka oraz dzieci niepełnosprawnych powstał w Bursie, mieście położonym w północno-zachodniej części Turcji. Inicjatorem i organizatorem projektu powstania akademii muzycznej było stowarzyszenie promujące kulturę Romów w Bursie wraz z gabinetem burmistrza miasta, który wsparł pomysł.

Nowo powstała akademia muzyczna dysponuje aż 200 miejscami dla dzieci pochodzenia romskiego w wieku 9-15 lat, jednak liczba chętnych do udziału w projekcie osiągnęła prawie 400 osób, w tym około 60 z nich to dzieci z autyzmem. W przyszłości planowana jest także wspólna edukacja dzieci pochodzących z różnych środowisk i grup etnicznych.

Kształcenie muzyczne będzie odbywać się w zakresie nauki gry na dostępnych w ofercie wybranych instrumentach jak gitara, pianino, skrzypce, cytra, klarnet oraz perkusja. Podczas trwania kursu, którego czas realizacji wynosi 18 miesięcy, dzieci będą miały możliwość wzięcia udziału w różnych wydarzeniach muzycznych oraz prezentacji własnych umiejętności na koncertach. Ponadto, 10 proc. najlepszych uczniów otrzyma możliwość kontynuacji nauki na uczelni państwowej pod warunkiem spełnienia warunków ustalonych w regulaminie rekrutacji na wybranym kierunku muzycznym.

 

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Monika Obojska

KOMENTARZE