Home / Gospodarka / Inwestycje / Turcja: Kultura do wynajęcia
DSC04755

Turcja: Kultura do wynajęcia

Kayaköy, grecka wioska położona na zachodnim wybrzeżu Turcji, jest do wynajęcia. Ministerstwo Kultury i Turystyki 23 października br. zamierza przeprowadzić aukcję, której zwycięzca otrzyma akt najmu na 49 lat w zamian za renowację miejsca.

Fima, która wygra aukcję, będzie mogła zbudować hotel oraz inne obiekty dostosowane do potrzeb turystów. Łącznie 1/3 wioski będzie mogła stać się placem budowy. W tym momencie dwie firmy złożyły swoje oferty. Sam pomysł nie jest jednak nowy. Pierwsza aukcja odbyła się w ubiegłym roku, jednak nie wyłoniła wówczas zwycięzcy.

Lokalne władze cieszą się z tych planów, ponieważ ich zdaniem, stworzy to wiosce międzynarodową markę. Nadzieją jest także to, że prywatny inwestor zadba o budynki, wobec których Ministerstwo Kultury i Turystyki będące opiekunem terenu, nie podjęło żadnych działań. Istnieje ryzyko, że wioska będzie się zmniejszać na skutek popadania budynków w ruinę.

Krytyka skupia się przede wszystkim na obawach, że miejsce straci swoją autentyczność i oryginalność, jak pozostałe miejsca na zachodnim brzegu Turcji. Jest duże zagrożenie, że inwestorzy nie będą zwracać uwagi na wyjątkowość miejsca, a swoje plany podporządkują jedynie maksymalizacji zysku.

Wzburzone planami zabudowy wioski osoby założyły grupę na Facebook’u o nazwie „Save Kayaköy”, gdzie nawołują do konsultowania projektu z Grekami oraz poszanowanie historii tego terenu. Krytykują także popularne ostatnio wycieczki quadami, którym sprzyjają górzyste tereny Kayaköy, ale cierpi na tym środowisko.

Kayaköy, położone w niewielkiej odległości od kurortów Fethiye i Ölüdeniz, licznie odwiedzają turyści odpoczywający w okolicznych miejscowościach. Zwane jest także „miasteczkiem duchów”, ponieważ gdy w 1923 r., po wojnie turecko-greckiej, wszyscy mieszkańcy opuścili swoje domy i udali się do Grecji, nikt później w nich nie zamieszkał. Unikalność tego miejsca stanową liczne, niemal nienaruszone domy i kościoły. Dziś Kayaköy to także miejsce festiwalów i wydarzeń międzynarodowych.

Kayaköy nie jest, mimo złożonego zgłoszenia, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dopóki to się nie stanie, nie ma przeciwwskazań, żeby nie zmieniać krajobrazu tego wyjątkowego miejsca.

Źrodła: hurriyetdailynews.com(1), (2)

About Joanna Gajda

KOMENTARZE