Home / Polityka / Prawo / Turcja: „Kurdyjska ustawa” i poprawka do niej
Kurdish bill

Turcja: „Kurdyjska ustawa” i poprawka do niej

10 lipca turecki parlament przyjął  „kurdyjską ustawę” składającą się z 6 artykułów. Akt normatywny ma pomóc w znalezieniu pokojowego rozwiązania w konflikcie pomiędzy Kurdami a Turkami. Ustawa umożliwi rządowi podjęcie wszelkich środków, jakie uzna za konieczne, aby rozmowy pomiędzy nim a stroną kurdyjską przyniosły oczekiwany efekt. Akt prawny gwarantuje rządowi kompetencje przyznania amnestii kurdyjskim bojownikom, którzy złożyli broń.

Artykuł 4 ustawy, który nadaje uprawnienia związane z działaniami wobec zakazanej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) tureckiemu rządowi, wywołał obawy w związku z przyznaniem szerokich uprawnień i immunitetów urzędnikom zaangażowanych w negocjacje z PKK, których zakres nie został sprecyzowany. Poprawka wprowadzona przez AKP w dniu 9 lipca podczas debaty parlamentarnej ma na celu wyjaśnienie, że immunitet ten jest ograniczony do zadań określonych w ustawie. Debata nad projektem ustawy w Walnym Zgromadzeniu w tureckim parlamencie rozpoczęła się w dniu 8 lipca, po przyjęciu projektu ustawy przez parlamentarną Komisję Spraw Wewnętrznych w dniu 4 lipca.

W zeszłym roku bojownicy PKK zgodzili się na zawieszenie broni, ale później zatrzymali wycofanie kurdyjskich bojowników z Turcji, mówiąc, że rząd nie dotrzymał swoich obietnic. Doniesienia tureckich mediów sugerują, że bojownicy wznowią ich wycofanie we wrześniu.

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE