Home / Społeczeństwo / Turcja: Lekcje Koranu trafią do szkolnego programu nauczania

Turcja: Lekcje Koranu trafią do szkolnego programu nauczania

Tureckie ministerstwo edukacji przedstawiło nowy program zajęć przeznaczony dla szkół drugiego stopnia. Znajdzie się w nim wiele przedmiotów fakultatywnych, z których uczniowie sami będą wybierać te, na które chcą uczęszczać.

Do programu nauczania w szkołach średnich, jako jeden z tych przedmiotów dowolnych, trafi w tym roku nauka o Koranie i życiu proroka Mahometa. Nadobowiązkowy przedmiot proponowany jest w wymiarze dwóch godzin tygodniowo uczniom dziewiątych klas wszystkich szkół średnich w kraju. Zajęcia prowadzone będą przez nauczycieli religii i etyki.

Uczniowie nie będą musieli zabierać ze sobą na lekcję Koranu, ponieważ powstały specjalne dla nich podręczniki zawierające wybrane ze świętej księgi teksty. Nauka ma skupiać się na analizie samego tekstu, a nie jego interpretacji.

Istotną informację jest to, że na czas tych zajęć uczennice będą mogły zakładać chusty.

Ministerstwo edukacji zapewnia, że te nadobowiązkowe zajęcia nie trafią do programu szkół dla mniejszości – tam w ich miejsce pojawi się przedmiot traktujący o religii właściwej dla danej mniejszości.

Inne religie, w tym alewityzm i odłamy chrześcijaństwa, omawiane będę na innych nadobowiązkowych zajęciach o nazwie „Podstawowe informacje o religii”.

 

Źródło: turkiyegazetesi.com, hurriyetdailynews.com

 

About Karolina Pedich

KOMENTARZE