Home / Gospodarka / Turcja liczy na wzrost zainteresowania turystyką religijną w 2015 roku
Meryemana Evi - letoonialife.com

Turcja liczy na wzrost zainteresowania turystyką religijną w 2015 roku

Turcja nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału w zakresie turystyki religijnej i liczba turystów-pielgrzymów była w 2014 r. najniższa od 10 lat, wynika z raportu przygotowanego przez Stowarzyszenie Tureckich Biur Podróży (TÜRSAB). Przedstawiciele mają nadzieję na wzrost liczby turystów odwiedzających miejsca kultu religijnego w tym roku, w związku z wizytą w Turcji Papieża Franciszka w listopadzie ubiegłego roku.

Rekordowa liczba pielgrzymów odwiedziła Dom Maryi Panny (Meryemana Evi) w prowincji  Selçuk w 2007 r., po wizycie Papieża Benedykta XVI 2006 r. Wówczas z pobudek religijnych przyjechało do Turcji ponad 144 tys. turystów i było to historyczny rekord. Spadek zainteresowania miejscami kultu religijnego obserwuje się od roku 2010, wynika z raportu TÜRSAB. Jednym z powodów zmniejszania się liczby turystów były krwawe konflikty u południowych sąsiadów Turcji, powiedział wiceprezes Stowarzyszenia Hande Arslanalp.

Ponad 300 mln ludzi na całym świecie każdego roku udaje się w podróż w celach religijnych, spędzając rocznie 20 mld USD, wynika ze sprawozdania przygotowanego przez TÜRSAB. Średnio 461 tys. Turków udaje się do Mekki, wydając łącznie ok.1,1mld USD każdego roku, co stanowi 5 proc. całości.

Na terenie 43 miast w Turcji istnieją miejsca kultu religijnego, które mają ogromne znaczenie dla 3 największych religii abrahamowych. Pomimo tak unikalnego bogactwa Turcja nie była do tej pory w stanie wykorzystać swojego potencjału.

- Musimy sprawić, że miejsca kultu religijnego na terenie Turcji staną się znane na całym świecie – powiedział Aslanalp.

Do najbardziej znanych świętych miejsc w Turcji należą Dom Maryi Panny nieopodal Efezu, Muzeum św. Piotra w Hatay, Muzeum św. Pawła w Tarsie i Kościół św. Mikołaja w Demre.

Dom Maryi Panny w Selçuk odwiedziło do tej pory 3 papieży – Paweł VI w 1967 r., Jan Paweł II w 1976 r. i Benedykt XVI w 2006 r. Do najczęściej odwiedzanych świętych miejsc na świecie należą dwa obiekty znajdujące się w Stambule – Błękitny Meczet, który plasuje się na 20. miejscu i Hagia Sofia – na 29-tym.

Źródło: hurriyet.com.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE