Home / Polityka / Turcja: Lokalne wybory coraz bliżej
badania_społ-KiS.Turcja

Turcja: Lokalne wybory coraz bliżej

Za tydzień wybory lokalne w Turcji. Napięcie rośnie, zwłaszcza, że kilka dni temu, zgodnie z decyzją sądu, społecznościowy portal Twitter został zablokowany. Premier oznajmił również, że „wyrwie z korzeniami” Twitteram, jak i pozostałe sieci społecznościowe. W tle mamy zatem nie tylko aferę korupcyjną, w którą zaangażowani są wysocy urzędnicy państwowi, ale także naruszenie wolności słowa, na którą zresztą zareagowała Unia Europejska – unijna komisarz ds. agendy cyfrowej stwierdziła, że „działania Ankary są tchórzliwe i bezużyteczne”. Posunięcie Erdoğana zostało również skrytykowane przez prezydenta Abdullaha Güla, który, pisząc na Twitterze, powiedział, że tylko poszczególne strony internetowe powinny być zablokowane, a nie cały portal.

Jak na chwilę obecną wygląda poparcie dla poszczególnych partii? CHP z ponad 55% prowadzi w Izmirze, w Ankarze poparcie dla niej wynosi 40,69%, zaś w Stambule 42,86%. Z kolei obecnie rządząca AKP przegrywa w ogólnym rozrachunku ze wcześniej wspomnianą CHP, ta pierwsza na chwilę obecną otrzymałaby 29,72% głosów, a CHP 33,27%. Na trzecim miejscu w Ankarze i Stambule plasuje się partia MHP. Jedynie w Izmirze wyprzedza ją Diğer. Partia rządząca dostarcza jedzenie klasie robotniczej na obrzeżach Ankary. Ludzie wiedzą o aferze korupcyjnej, jednak dopóki dostają produkty spożywcze z ramienia partii, ma ona drugorzędne znaczenie. Z kolei AKP twierdzi, że poglądy polityczne nie mają wpływu na dystrybucję jedzenia. „Nie pytamy na jaką partię będzie dana osoba głosować.”

Wybory lokalne będą pierwszym konkretnym sprawdzianem popularności Erdoğana od czasów antyrządowych protestów, które wstrząsnęły dużymi miastami, latem ubiegłego roku, a także od wspomnianego już skandalu korupcyjnego, który wybuchł w połowie grudnia. Zbliżająca się data – 30 marca – jest powszechnie postrzegana jako „referendum Erdoğana”. Będzie to niewątpliwie ocena minionej dekady pod rządami AKP.

Źródło: news.yahoo.com, reuters.com

About Agata Michalewicz

KOMENTARZE