Home / Gospodarka / Infrastruktura / Turcja: Lotnisko Atatürka nie zostanie zamknięte

Turcja: Lotnisko Atatürka nie zostanie zamknięte

Oferta przetargowa na budowę trzeciego planowanego lotniska w Stambule zostanie ogłoszona w przyszłym miesiącu, jak donosi dziennik Zaman. – Obecnie pracujemy nad kilkoma alternatywami, a działanie trzech lotnisk jednocześnie jest jedną z nich, powiedział minister transportu Binali Yıldırım.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, przepływ ruchu lotniczego odbywać się będzie pomiędzy trzema lotniskami. W związku z uruchomieniem nowego portu lotniczego brane są pod uwagę możliwe straty lotniska Atatürka w Stambule (TAV). Ponadto Yıldırım zapewnił, że zostaną podjęte niezbędne kroki w celu zminimalizowania tych strat i możliwe rozwiązania będą uwzględnione podczas przetargu. Początkowo minister obwieścił, że przetarg zostanie ogłoszony do końca września. Jednak zostało to odroczone aż do października. – Wierzymy, że takie działanie i wydłużenie procesu będzie działać na korzyść TAV – dodał Yıldırım. Wiadomo, że przetargiem zainteresowane są firmy TAV Havalimanları Holding, Alarko Holding, Varyap i  Limak.

Z drugiej jednak strony, zamknięcie lotniska Atatürka jest najbardziej prawdopodobną opcją jeśli główny gracz na rynku, czyli turecki przewoźnik Turkish Airlines, nie będzie skłonny do rozdzielenia swoich lotów. Dodatkowo, nie wiadomo czy pozostałe podmioty międzynarodowe będą chciały latać w miejsca, gdzie Turkish Airlines dociera w celu przechwycenia pewnej części pasażerów transferowych. Nawet jeśli różni przewoźnicy byliby skłonni latać do Stambułu na lotnisko Atatürka ze względu na położenie, czyli bliskości do centrum miasta, istniałoby ryzyko niedostatecznego wykorzystania trzeciego, nowego portu lotniczego, co nie jest pożądanym wynikiem i mogłoby wywołać interwencję organów rządowych. Rozwiązanie, które sprawi, że wszystkie strony, będą szczęśliwe jest trudne do wykonania.

Nowe lotnisko ma powstać po europejskiej stronie miasta. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, trzeci stambulski port lotniczy znajdzie się w grupie  największych i najbardziej nowoczesnych lotnisk świata. Będzie w stanie obsłużyć do 150 milionów podróżnych rocznie. Musimy czekać do października, aby przekonać się czy rzeczywiście wylądujemy kiedyś na trzecimi stambulskim lotnisku.

Aktualnie w Stambule funkcjonują dwa lotniska: lotnisko imienia Atatürka o przepływie około 50 milionów turystów rocznie oraz mniejsze lotnisko imienia Sabihy Gökçen, zlokalizowane po azjatyckiej stronie miasta. Lotnisko Atatürka zostało otwarte w 1924 roku. W 1980 roku zmieniło nazwę na Międzynarodowy Port Lotniczy im. Atatürka, na cześć Mustafy Kemala Atatürka, założyciela i pierwszego prezydenta Tureckiej Republiki. Z łączną ilością ponad 37,3 milionów pasażerów w 2011 roku uplasowało się na 30 miejscu w rankingu najbardziej ruchliwych portów lotniczych na świecie pod względem łącznej liczby pasażerów i na 17 pozycji jako najbardziej ruchliwe lotnisko na świecie w zakresie międzynarodowego ruchu pasażerskiego. W Europie wyprzedzone zostało przez Monachium i Rzym.

Źródło: balkans.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE