Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Turcja magnesem turystycznym nie tylko dla Europejczyków

Turcja magnesem turystycznym nie tylko dla Europejczyków

Liczba Hindusów wybierających Turcję na wakacje wzrasta – Stambuł to tylko przystawka – zapowiada Koray Yalkut, turecki przewodnik turystyczny. Krajobraz, architektura i historia Turcji przyciągają i sprawiają, że turyści przybywają ponownie.

– Jeśli chcesz zobaczyć więcej, musisz przyjechać do naszego kraju – zapowiada po zwiastunie prezentacji, przygotowanej przez niego i zorganizowanej przez Turecką Radę Turystyki oraz Turecką Federację Hotelarzy (TUROFED) w celu promocji kraju jako „wesel, golfa i miesięcy miodowych”.

Liczba Hindusów przyjeżdżających do Turcji zwiększyła się o 1 mln w stosunku do zeszłego roku według Osmana Ayik, prezesa TUROFED. – Mamy milion łóżek i w 2011 byliśmy na 6 miejscu w świecie pod względem przyjazdów zagranicznych turystów. Nasze stowarzyszenie ma blisko 1 tys. 600 członków, którzy potrafią znaleźć cos odpowiedniego dla ludzi z różnym budżetem – mówi.

Rodzinny cel podróży

Pearl Veronica Baskar, kierownik Diana World Travels, jednej z agencji uwzględnionej we wspomnianej prezentacji, zauważa, że hinduskie rodziny decydują się coraz częściej na wakacje za granicą, ponieważ koszt podróży do sąsiednich miejsc, takich jak Sri Lanka czy Bangkok jest prawie taki sam. – Turcja ma wiele do zaoferowania, zarówno historię jak i rozrywkę. Rodziny spoza Europy przybywają do naszego kraju, a taka tendencja wciąż wzrasta, co widać na przestrzeni ostatnich dwóch lat – podsumowała.

– Promujemy Turcję jako autonomiczny cel podróży, ponieważ ma wiele do zaoferowania – stwierdza Ozgur Aytürk, doradca w zakresie kultury i turystyki. Według niego 80% przyjazdów zalicza się do segmentu turystycznego, a 20% do tzw. MICE (meetings, incentives, conferences and exhibitions), czyli segmentu spotkań, dodatków motywacyjnych, konferencji i wystaw. Aytürk widzi ogromny potencjał dla rozwoju Turcji jako wspomnianego wcześniej celu „ślubów, golfa i miesięcy miodowych.”

– Przykładem jest Belek, który ma ponad 16 pól golfowych, a ponadto został uznany za najlepszą golfową dzielnicę w Europie – dodaje. Miasto było do tej pory gospodarzem 15 hinduskich wesel. Prognozuje się, że liczba ta będzie wzrastać, prawdopodobnie o około 50 wesel rocznie. Turcja rozpoczęła również współpracę z organizatorami wesel w Indiach.

Podczas gdy Stambuł i Antalya są faworytami jeżeli chodzi o miejsce na wesela, to Kapadocja słynąca z lotów balonami i hoteli w jaskiniach jest ulubionym miejscem na miesiąc miodowy. Chociaż linie lotnicze Turkish Airlines kursują codziennie między Turcją a Bombajem i New Delhi, obecnie czekają na pozwolenie, aby podwoić swoje loty z tych miast oraz zacząć bezpośrednio latać do 6 innych miejsc, takich jak np. Chennai. Pomimo, że szczyt sezonu przypada na okres od lipca do sierpnia, zróżnicowany klimat Turcji pozwala na prowadzenie turystyki przez cały rok. Jeżeli turyści mają złożone odpowiednie dokumenty, uzyskanie wizy nie powinno trwać dłużej niż dobę. Z kolei dla turystów ze strefy Schengen istnieje również możliwość uzyskania wizy po przybyciu.

W chwili obecnej Turcja koncentruje się już nie tylko na Europie, ale także na Indiach. Z którymi ma zamiar budować wieloletnie relacje, będąc nie tylko miejscem wypoczynku Hindusów, ale również gospodarzem festiwali filmowych i kulturalnych.

Turcja w 2010 roku osiągnęła 22 mld USD przychodów z sektora turystycznego. Rok później liczba ta przekroczyła 23 mld USD. Kraj ten zajmuje obecnie 7 miejsce w świecie pod względem największej liczby turystów. Jej celem jest stanie się jednym z 5 krajów o najwyższym dochodzie z turystyki w ciągu najbliższych 10 lat. Oznacza to, że Turcja musi podwoić aktualne przychody z turystyki w ciągu 10 lat. Patrząc na rosnące zainteresowanie jest to możliwe, ale pod warunkiem, że kraj utrzyma obecną szybkość wzrostu.

Źródło: turkishnews.com, worldbulletin.net, turkstat.gov.tr

About Katarzyna Glinko

Absolwentka politologii i stosunków międzynarodowych, stypendystka programu Socrates Erasmus w Turcji. Mieszkała w Stambule, gdzie studiowała Business & International Relations na İstanbul Kültür Üniversitesi. Miłośniczka dalekich i bliskich podróży, uwielbia odkrywać nowe miejsca, ale też wracać do tych ukochanych. Jest autorką przewodnika "Stambuł i europejska część Turcji".
KOMENTARZE