Muzea w Dubrowniku we współpracy z Ambasadą Turcji w Chorwacji i Turecką Fundacją Archeologii Podwodnej (TINA) zorganizowały wystawę zatytułowaną „Piri Reis – kartograf Sulejmana Wspaniałego”, która została otwarta 15 listopada br.
Z okazji 500 rocznicy opublikowania mapy świata przez osmańskiego kartografa Piri Reisa w 1513 r., UNESCO ogłosiło jego imieniem rok 2013. Na jego cześć Rijeka, Poreč, Zagrzeb oraz obecnie Dubrownik są gospodarzami wystawy prezentującej najważniejsze dzieła słynnego kartografa i wielkiego korsarza imperium osmańskiego.
Zwiedzający mogą zobaczyć XVI-wieczny Dubrownik widziany oczyma kartografa. Prezentacja oparta jest na replikach, reprodukcjach oraz modelach portów wschodnich wybrzeży Adriatyku.
Największym dziełem Piri Reisa jest Księga mórz (Kitab-ı Bahriye), będąca atlasem ponad 200 map z dokładnymi opisami. Jest uważana za jedną z pierwszych, nowoczesnych książek dotyczących żeglugi morskiej. Chorwacja została wybrana gospodarzem wydarzenia z powodu istnienia licznych map chorwackich miast portowych i wysp w ww. dziele.
Wystawa jest częścią cyklu imprez międzynarodowych organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Turystyki Turcji. Mapy Šibeniku, Zadaru i Cresu zostały odtworzone na ceramice w stylu iznik, przy użyciu tych samych technik, które były wykorzystywane w czasach Sulejmana Wspaniałego.
Wystawa w Dubrowniku będzie czynna do 31 grudnia br.
Źródło: hurriyetdailynews.com, justdubrovnik.com