Home / Społeczeństwo / Turcja: Meczety oferują kazania dla turystów w języku angielskim

Turcja: Meczety oferują kazania dla turystów w języku angielskim

Działania mające na celu przygotowanie do głoszenia kazań w języku angielskim w niektórych zabytkowych meczetach w Stambule zostały rozpoczęte.

Według głównych założeń projektu, w Turcji podobnie jak w niektórych meczetach w Niemczech i Australii, gdzie w użyciu jest język niemiecki i angielski, krótkie streszczenia piątkowych kazań będą wygłaszane w języku angielskim.

Specjalnie wykwalifikowani przewodnicy, znający co najmniej dwa języki obce, otrzymają zatrudnienie w meczetach cieszących się największą popularnością wśród turystów. Na kandydatów, którzy przejdą pomyślnie przygotowany w tym celu egzamin czeka 250 miejsc pracy – oświadczył dyrektor ds. Religii prof. Mehmet Görmez, przebywający z wizytą u gubernatora Stambułu Hüseyina Avni Mutlu.

Stambulskie meczety odwiedza dziennie ponad 20 tys. turystów. Najbardziej zainteresowani są nie tyle faktami historycznymi dotyczącymi samych budowli, co zagadnieniami związanymi z religią. Pytają co znaczy „mihrab”, „minbar” oraz dlaczego muzułmanie modlą się pięć razy dziennie – powiedział Görmez podczas dyskusji dotyczącej kwestii zatrudnienia przewodników turystycznych w niektórych miejscach historycznych jak Meczet Sułtana Ahmeda w Stambule, gdzie tysiące muzułmańskich turystów z innych krajów modli się w każdy piątek.

 

Tekst: hurriyetdailynews.com, tłum. i red. Monika Obojska

About Monika Obojska

KOMENTARZE