Home / Polityka / Turcja: Mersin, brama do Europy dla Syryjczyków
Mersin-port dla Syryjczykow.rfi.fr

Turcja: Mersin, brama do Europy dla Syryjczyków

Tureccy strażnicy nabrzeża przesłuchali 350 Syryjczyków w porcie w Mersinie, przy wybrzeżu Morza Śródziemnego. Kraj przyjmuje 2 000 000 syryjskich uchodźców, z czego 150 000 w Mersinie. Tureckie władze obiecały wzmocnić kontrole.

350 Syryjczyków zostało zatrzymanych przez strażników nabrzeża podczas przygotowań do przepłynięcia na stronę włoską. 71 osób znajdowało się już na pokładzie „Ole”, statku z mongolską banderą, a 273 zostało przesłuchanych będąc jeszcze na lądzie.

5 000 dolarów za podróż

Mersin to największy port w Turcji, który od kilku miesięcy jest jednym z najczęściej obieranych punktów przez syryjskich imigrantów do ucieczki w stronę Europy. Informacja krąży na portalach społecznościowych: za około 5 000 dolarów za osobę można próbować swojej szansy na jednym ze starych statków transportowych czarterowanych przez przemytników, najczęściej w stronę Włoszech.

System działa całkiem sprawnie: na kilka godzin przed przybyciem załoga woła o pomoc i wypływa na pełne morze. Statek jest następnie kierowany w stronę miasta na włoskim wybrzeżu., gdzie imigranci mogą poprosić o azyl. Podróż z Mersinu cieszy się dobrą renomą, ale drogo kosztuje. Według organizacji pozarządowych, na taki wyjazd decydują się zwykle osoby z klas średnich.

Turcja jest jedynym krajem, który przyjmuje Syryjczyków bez wizy. Mieszka ich tam prawie dwa miliony, z czego w samym Mersinie ok. 150 000. Z powodu ostatnich zatonięć na Morzu Śródziemnym, władze Turcji obiecują bardziej kontrolować wybrzeża. Tylko w tym roku zatrzymano ok. 2000 osób, w pobliżu portu w Mersinie.

Źródło: rfi.fr

About Magdalena Malec

Studentka (już prawie absolwentka!) Studiów Filologiczno-Kulturoznawczych na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zgłębia tajemnice trzech języków obcych, co wiąże się z częstym płaczem i zgrzytaniem zębów. Jej miłością są j. obce, choć to trudny i burzliwy związek (patrz wyżej). Jej największą pasją jest język i kultura turecka, podróże, rzewna muzyka orientalna, poetyckie tureckie kino i taniec wschodni. Zafascynowana różnicami kulturowymi między krajami arabskimi, Iranem oraz Turcją, wzdycha po nocach o podbojach lingwistycznych na Bliskim Wschodzie.
KOMENTARZE