Home / Kultura / Turcja: Migrujący Uniwersytet Mickiewicza w Stambule
Migrujący Uniwersytet Mickiewicza - turkiye.culture.pl

Turcja: Migrujący Uniwersytet Mickiewicza w Stambule

„Działać będzie jeszcze po śmierci” – tak pisał o Adamie Mickiewiczu jego sekretarz. Przepowiednię tę próbują spełnić twórcy Migrującego Uniwersytetu Mickiewicza, przeobrażając stambulskie Muzeum Adama Mickiewicza w centrum wykładów, dyskusji a także interwencji artystycznych.

Projekt przygotowany przez Maxa Cegielskigo i Justynę Chmielewską składa się z dwóch części. 18-19 października odbył się cykl wykładów i dyskusji, spotkań artystów, historyków, socjologów i turkologów. Twórcy i uczestnicy wykładów zastanawiali się nad aktualnością emigranckiego życia polskiego wieszcza. W programie Migrującego Uniwersytetu Mickiewicza znalazł się między innymi wykład o obecności polskich emigrantów w XIX-wiecznym Stambule, opis procesu transformacji gentryfikacyjnych dzielnicy Tarlabaşı, w której znajduje się muzeum a także pokaz slajdów wieloletniej dokumentacji fotograficznej owej ulegającej przeobrażeniom dzielnicy. Bogna Świątkowska opowiadała o specyfice projektów w przestrzeniach publicznych a na koniec dwudniowego cyklu spotkań odbył się panel dyskusyjny, w którym zastanawiano się nad przyszłością i charakterem Muzeum Adama Mickiewicza wpisanego w obecny charakter Stambułu.

25 października muzeum stanie się miejscem interwencji artystycznych. W przestrzeni muzealnej pojawią się prace artystów: międzynarodowej sławy Slavs and Tatars, których wykład w Salt Beyoglu zainaugurował projekt; ponadto Janka Simona, Mikołaja Długosza, Vahit Tuna, Özgür Demirci, Wojtka Doroszuka, Tomasza Szerszenia czy Ani Kuczyńskiej, która zainspirowana mickiewiczowskim pomysłem zorganizowania Legionu Żydowskiego, zaprojektowała własną wersję munduru legionisty. Na deser Tunca Subaşi wykona kulinarny performance, inspirowany legendą o rzekomym otruciu Mickiewicza daniem z kurczaka.

Interwencje artystów w Muzeum Adama Mickiewicza można oglądać do 16 listopada 2014 r.

Muzeum Adama Mickiewicza:

Serdar Ömerpaşa Caddesi

Tatlı Badem Sokak No: 23

Tarlabaşı, Beyoğlu, Stambuł.

Informacje o projekcie: Facebook, turkiye.culture.pl

Projekt realizowany w ramach programu kulturalnego obchodów 600-lecia polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych w 2014 roku.

Opracowała: Agata Trojak

KOMENTARZE