Home / Gospodarka / Energetyka / Mimo światowego embarga Turcja nie zrezygnuje z irańskiej ropy

Mimo światowego embarga Turcja nie zrezygnuje z irańskiej ropy

iran ropa

Minister energetyki i zasobów naturalnych Taner Yıldız, w czasie konferencji prasowej w Trypolisie w Libii, oznajmił iż Turcja ,poprzez swe przedsiębiorstwo naftowe Tüpraş planuje przedłużyć kończący się w sierpniu bieżącego roku kontrakt z Iranem na zakup tamtejszej ropy naftowej, mimo iż wiele krajów świata nałożyło embargo na jej zakup. Yıldız wyjaśnił, że najważniejszym powodem takiej decyzji jest fakt, iż Iran dostarcza około 40% całej zakupowanej przez Turcję ropy.

Turcja, począwszy od nowej umowy zawartej z Iranem 3 grudnia 2012 roku, aż do sierpnia będzie kupować ropę w jednakowej ilości i po ustalonej cenie. Po sierpniu te wielkości mogą ulec zmianie, ale Turcja z pewnością nie zechce kupować droższej ropy irańskiej.

Dodatkowo w związku z większym zapotrzebowaniem na gaz w miesiącach zimowych, w styczniu i lutym Turcja, poprzez BOTAŞ (Operator Rurociągów i Transportu Ropy Naftowej), planuje zakup dwóch dodatkowych tankowców LNG z Algierii.

Obecnie Turcja posiada podpisany z Algierią kontrakt, wygasający w październiku 2014 roku, na roczne dostawy 4,4 metrów sześciennych LNG. Minister Yıldız poinformował, że po tej dacie kontrakt zostanie przedłużony na kolejne 10 lat na roczny zakup 4 miliardów metrów sześciennych.

Obecnie Turcja zakupuje gaz w postaci LNG od Algierii i Nigerii.

Źródła: ntvmsnbc.com, timeturk.com

About Julia Krajcarz

KOMENTARZE