Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Turcja: Minister Finansów o syryjskich uchodźcach

Turcja: Minister Finansów o syryjskich uchodźcach

Mehmet Şimşek, turecki minister finansów, powiedział, że Republika Turecka wydała już ponad 400 milionów lir tureckich na opiekę nad uchodźcami z Syrii.  Podkreślił, że kwota ta staje się jeszcze wyższa po doliczeniu do niej wydatków lokalnych gmin i ogólnych kosztów poniesionych w związku z obecnością uchodźców na terenie kraju.

Fundusze na ten cel zostały przekazane podmiotom zajmującym się pomocą, m.in. tureckiemu Czerwonemu Półksiężycowi, udzielaną ponad 100 tysiącom Syryjczyków, którzy przebywają w obozach dla uchodźców na terenie południowej Turcji. Zlokalizowane są one w tureckich prowincjach graniczących z Syrią, w pobliżu miast Şanlıurfa, Hatay, Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş i Kilis.

Również Devlet Bahçeli, lider Partii Ruchu Nacjonalistycznego (MHP), wypowiedział się na ten temat podkreślając, że ponoszenie wydatków tego rzędu w obecnej chwili jest dla Turcji zbyt dużym ciężarem. Władze Turcji, a szczególnie minister spraw zagranicznych, Ahmet Davutoǧlu, wzywają Unię Europejską do większego zaangażowania w pomoc dla uchodźców.

Z Syrii do krajów ościennych uciekło już ponad 300 tysięcy osób. Największa grupa znalazła schronienie na terenie Turcji; szacowana liczba Syryjczyków w obozach dla uchodźców to ponad 100 tysięcy osób. Obozy są przepełnione, sytuacja napięta, niejednokrotnie doszło już do zamieszek na tle etnicznym.

 

Źródło: sondakika.com, cumhuriyet.com.tr

About Karolina Pedich

KOMENTARZE