Home / Bałkany / Turcja / Turcja: Minister finansów prognozuje 4 proc. wzrost gospodarczy

Turcja: Minister finansów prognozuje 4 proc. wzrost gospodarczy

Biorąc pod uwagę dwa pierwsze miesiące 2012 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2011 r. potencjał wzrostu Turcji lekko zmalał, podkreślił minister finansów Mehmet Şimşek. Nadal jest jednak szansa na 4 proc. wzrost PKB w 2012 r., a nie jak prognozuje Bank Światowy (WB) 2,9 proc.

– W jak najkrótszym czasie należy wziąć pod lupę system zabezpieczeń społecznych, a w szczególności poświęcić więcej uwagi programowi zachęcania tureckiej społeczności do samodzielnego oszczędzania poprzez otwieranie indywidualnych kont emerytalnych bądź lokowanie oszczędności w fundusze emerytalne. Poziom deficytu budżetowego jest nadal zbyt wysoki, ale jest szansa, że uda się podreperować dwie trzecie budżetu zyskami z długoterminowych bezpośrednich inwestycji zagranicznych, zwłaszcza, że w ciągu najbliższych pięciu lat Turcja wciąż umacniając swoją pozycję, stanie się najpotężniejszym eksporterem przemysłu obronnego w regionie i na świecie. Tymczasem należy zachować niezbędną dyscyplinę finansową – powiedział Şimşek.

Ponadto minister dodał, że Turcja lokuje się na 7 miejscu w Europie pod względem wysokości cen paliw, a wysokie podatki mają być winą zawyżonych cen. W myśl ochrony środowiska tureckie władze pracują nad nowym system opodatkowania pojazdów. Nowe przepisy będą promować kupowanie nowych bardziej przyjaznych ekologicznie samochodów, a najwyższy podatek będzie na auta starsze, szkodzące środowisku.

 

Źródło: ntvmsnbc.com

About Dorota Mikolajczyk

KOMENTARZE