Home / Społeczeństwo / Turcja: Minister krytykuje Wikipedię
n_71780_1

Turcja: Minister krytykuje Wikipedię

Władze Turcji po raz kolejny przypatrują się treściom zamieszczanym w Internecie. Tym razem Wikipedia, popularna encyklopedia internetowa, stała się obiektem krytyki ze strony Ömer Çelika, ministra kultury i turystyki.

Wszystko za sprawą wpisu pod hasłem „Autorytaryzm” w angielskiej wersji Wikipedii, gdzie rządy prezydenta Erdoğana powiązano z praktykami charakterystycznymi dla reżimów autorytarnych.

Na Wikipedii czytamy: „Autorytaryzm i demokracja nie są sobie całkowicie przeciwstawne. Z pewnością możliwe dla demokracji jest posiadanie silnych elementów autorytaryzmu (…) Na przykład, Recep Tayyip Erdoğan wygrał trzykrotnie wybory, lecz wykazuje silne tendencje autorytarne.” Fragment ten jest opatrzony licznymi odnośnikami do artykułów prasowych m.in. The Washington Post i Financial Times.

Umiejscowienie Turcji obok reżimu Korei Północnej i rządów generała Abdela Fattaha al-Sisiego w Egipcie z pewnością nie jest wynikiem profesjonalnej analizy – taką opinię turecki minister kultury i turystyki opublikował na swoim koncie na twitterze. Dodał, że autorzy wpisu mieli „zaćmienie rozumu” w momencie publikowania oraz że ”wiarygodność [Wikipedii] sięgnęła poniżej dna.”

W badaniu z 2005 roku przeprowadzonym przez prestiżowy magazyn Nature porównano 42 artykuły naukowe opublikowane na Wikipedii z Encyclopædia Britannica. Poziom „poważnych błędów” był bardzo niski i na podobnym poziomie dla obu źródeł.

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Joanna Gajda

KOMENTARZE