Home / Bałkany / Turcja / Turcja: Minister rolnictwa dementuje plotkę o rakotwórczym działaniu mleka

Turcja: Minister rolnictwa dementuje plotkę o rakotwórczym działaniu mleka

Minister rolnictwa Mehmet Mehdi Eker wypił mleko na wizji podczas programu na żywo, aby zaprzeczyć plotce o rakotwórczym działaniu mleka – podaje turecka telewizja NTV. Minister obwinia media o wywołanie paniki wśród społeczeństwa rozpowszechniając plotki dotyczące nowotworu.

Matki mogą bez obaw dawać to mleko do picia swoim dzieciom – powiedział Eker.

Incydent podczas wystąpienia ministra rolnictwa podobny był do tego z lat 80-tych, kiedy ówczesny minister przemysłu Cahit Aral wypił herbatę również na wizji, aby zapewnić o braku zagrożenia skażeniem radioaktywnym na obszarze Morza Czarnego po katastrofie elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku.

Eker już wcześniej zaprzeczał plotkom głoszącym, jakoby z powodu obecności antybiotyków oraz alfatoksyn M1 tureckie mleko mogłoby przyczynić się do takich chorób wątroby jak rak, wirusowe zapalenie, czy też marskość.

Do tej pory odnotowano wyłącznie jeden przypadek, który miał miejsce w ubiegłym roku, kiedy to wykryto ślady antybiotyków oraz alfatoksyn M1, w konsekwencji czego firma została ukarana – poinformował gazetę Hürriyet Daily News jeden z urzędników ministerstwa.

 
Tekst: hurriyetdailynews.com, tłum. i red. Monika Obojska

 

About Monika Obojska

KOMENTARZE