Home / Polityka / Turcja: Minister Rozwoju na Europejskim Forum Nowych Idei

Turcja: Minister Rozwoju na Europejskim Forum Nowych Idei

W ostatnich dniach września w Sopocie miała miejsce II Edycja Europejskiego Forum Nowych Idei, w którym aktywny udział wziął między innymi minister rozwoju tureckiego rządu, Cevdet Yılmaz, oraz dyrektorka oddziału Intel Corporation na Turcję, Środkowy Wschód oraz Afrykę, Ayşegül İldeniz.

W czasie sesji plenarnej „Turcja i Unia Europejska wobec wspólnych wyzwań w zglobalizowanym świecie” reprezentantka Intel Corporation mówiła o spadku zaufania Turków do struktur europejskich i ich zobojętnieniu na temat akcesji. Przytoczone przez nią dane mówią same za siebie: kilka lat temu UE ufało około 75% społeczeństwa tureckiego, ostatnio odsetek ten nie przekracza 40%.

Na tej samej, czwartkowej sesji II Edycji Europejskiego Forum Nowych Idei, minister Yılmaz zapewnił, że pomimo spadku zaufania wspomnianego przez przez Ayşegül İldeniz, a spowodowanego kryzysem gospodarczym w Europie, Turcja nadal chce być członkiem struktur europejskich. Turecka obecność w Unii Europejskiej została określona przez ministra rozwoju jako „szansa dla świata”. Yılmaz zapowiedział, że mimo żółwiego tempa negocjacji akcesyjnych z UE Turcja nie zaprzestanie reform. Dodał też, że Europie przydałoby się więcej otwartości w rozmowach negocjacyjnych z Turcją, które trwają jeszcze od czasów istnienia Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Turcja była stowarzyszona ze wspólnotami europejskimi od 1963 roku, a jej aplikacja do EWG czeka od 1987 roku. Republika Turecka wśród wszystkich państw-kandydatów najdłużej czeka na akcesję.

Minister Rozwoju powiedział również, że zniesienie wiz dla tureckich biznesmenów miałoby pozytywny wydźwięk w jego kraju. Faktyczny stan jest taki, że Turcja związana jest z UE jedynie unią celną, a mimo to jest zmuszona kontynuować procedury wizowe dla swoich obywateli.

Cevdet Yılmaz mówił również o tym, że Turcja po okresie kryzysu w latach 90-tych przeszła wiele poważnych zmian. – Po roku 2001, od czasu rządów Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) wykonaliśmy ciężką pracę. Będziemy kontynuować przeprowadzanie reform tak, aby Turcja w 2023 roku znalazła się w jeszcze lepszej kondycji – powiedział Cevdet Yılmaz. Wtedy właśnie Republika Turecka obchodzić będzie setną rocznicę swojego powstania. Dodał też, że czasy rządów AKP zaowocowały potrzebą zmian w samym społeczeństwie tureckim.

Yılmaz przypomniał, że 80% ze 120 miliardów dolarów zainwestowanych w Turcji w ciągu ostatnich 10 lat pochodziło z Europy.

Minister podkreślił, że Turcja cieszy się bardzo dobrą opinią w europejskim świecie biznesu.  Cevdet Yılmaz chwalił otwartość tureckiego rynku zaznaczając, że w jego kraju nie ma miejsca na biznesową dyskryminację. Wprowadzono odpowiednie regulacje, dzięki którym firmy krajowe i zagraniczne są traktowane jednakowo. – Każda firma, która inwestuje w Turcji, jest dla nas ważna. Oferujemy ogromne możliwości – dodał. Minister Yılmaz zwrócił się także do obecnych w Sopocie biznesmenów z zaproszeniem do odwiedzenia jego ojczyzny, aby na własne oczy przekonali się, co Turcja może im zaoferować.

Podczas obiadu Yılmaz rozmawiał z byłym komisarzem UE ds. przemysłu i przedsiębiorczości oraz do spraw rozszerzenia, Güntherem Verheugenem, oraz z doradcą Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie, prof. Zbigniewem Brzezińskim. Obaj panowie w swoich wypowiedziach pozytywnie oceniali kwestię akcesji Republiki Tureckiej podkreślając pracę, jaką Turcja już wykonała na swojej drodze do UE.

 

Źródło: yenieksen.com, aa.com.tr, efni.pl, polandturkey.com

About Karolina Pedich

KOMENTARZE