Home / Gospodarka / Energetyka / Turcja: Ministerialny plan ochrony dziewiczej Doliny Ihlara
1

Turcja: Ministerialny plan ochrony dziewiczej Doliny Ihlara

Ministerstwo Środowiska i Urbanizacji przygotowało specjalny plan ochrony Doliny Ihlara w prowincji Aksaray w centralnej Anatolii. Umożliwia on budowę bufetów, ogródków herbacianych i innych tego typu punktów usługowych. Obiekty zostaną zbudowane ze zgodą Regionalnej Komisji Konserwacji Dóbr Kultury Nevşehir na wyznaczonych terenach „Delikatne A” i „Delikatne B”. Specjalny plan ochrony zawiera również informacje dotyczące charakterystyki środowiska naturalnego doliny.

Dolina Ihlara, która przypomina muzeum open air z uwagi na swoje geologiczne właściwości jest bardzo istotna ze względu na występujące tam endemiczne gatunki zwierząt, kaplice, niezwykłe miejsca osadnicze wyryte w skałach połączone ze sobą podziemnymi tunelami, pięć podziemnych miast, 13 kościołów i mnóstwo pustych kamiennych budynków. Dolina była ograbiana przez poszukiwaczy skarbów przez lata.

Jeśli projekt zostanie zaakceptowany część drzew zostanie wycięta, linie przesyłowe energii zostaną zainstalowane pod i nad ziemią. W sytuacjach pilnych również system odprowadzania ścieków i przenośne urządzenia wodne mogą zostać skonstruowane.

Cały czas będą prowadzone badania by poprawić udział Doliny Ihlara we wkład turystyki w turecką ekonomię.

Baran Bozoğlu, przewodniczący Centrum Badań Problemów Ekologicznych, zakwestionował plan Ministerstwa zaznaczając, że nie doprecyzowano limitu ilości obiektów, które mają zostać skonstruowane. Nie wiadomo ile i jak duże będą ponieważ nigdzie o tym nie wspomniano.

W 2014 roku dolinę odwiedziło ponad 438 tys. osób. Wtedy już wyznaczono nowe piesze trasy i odrestaurowano kościoły.

Źródło: hurriyetdailynews.com

About Marta Puchłowska

Artystka, surowa weganka i wielbicielka dzikiej roślinności. Interesuje się ekologią i tradycyjną sztuką turecką.
KOMENTARZE