Home / Gospodarka / Energetyka / Turcja: Ministerstwo Środowiska ogłasza redukcję substancji zubażających warstwę ozonową
n_78150_1

Turcja: Ministerstwo Środowiska ogłasza redukcję substancji zubażających warstwę ozonową

Turcja zdecydowała się na ostre cięcie importu substancji, które niszczą warstwę ozonową, zgodnie z postanowieniami Protokołu Montrealskiego z rocznej ilości 2 300 ton do 500 ton w 2015 roku.

Do międzynarodowego porozumienia przeciwdziałającego dziurze ozonowej Turcja dołączyła w 1991 roku. Minister środowiska İdris Güllüce podkreśla, że narzucane były ograniczenia w ilości tych substancji od 2009 roku. Szczegóły dotyczące maksymalnej wysokości importu zostały rozpowszechnione w lutym przez ministerstwo gospodarki do firm, które się tym zajmują.

By oświadczenie było prawidłowo przestrzegane i koordynowane w Turcji dostęp do takich substancji od tej pory będzie dozwolony jedynie w specjalistycznych punktach celnych rozmieszczonych na terenie całego kraju.

Protokół Montrealski w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową został zaprojektowany, by redukować produkcję i zużycie substancji naruszających ozon, zmniejszyć ich nadmiar w atmosferze i w ten sposób chronić delikatną powłokę ozonową Ziemi. Pierwotnie Protokół Montrealski został ustanowiony 16 września 1987 roku i wszedł w życie 1 stycznia 1989 roku.

Źródło: Hurriyetdailynews.com

About Marta Puchłowska

Artystka, surowa weganka i wielbicielka dzikiej roślinności. Interesuje się ekologią i tradycyjną sztuką turecką.
KOMENTARZE