Home / Gospodarka / Infrastruktura / Turcja mistrzem użytkowników telefonii komórkowej 2011?

Turcja mistrzem użytkowników telefonii komórkowej 2011?

W bieżącym roku użytkownicy telefonów komórkowych w Turcji rozmawiali przeciętnie przez 261 minut (4 godziny 21 minut) miesięcznie, co jak na razie klasyfikuje Turcję na drugim miejscu wśród państw europejskich, których mieszkańcy najczęściej prowadzą rozmowy telefoniczne za pośrednictwem telefonów komórkowych. Według tureckiej Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu na pierwszym miejscu klasyfikuje się Francja z wynikiem 279 minut (4 godziny 39 minut), natomiast na trzecim miejscu znalazła się Irlandia z 257 minutami (4 godziny 16 minut). Szanse na pokonanie Francji wciąż pozostają realne.
Przeciętny czas rozmów telefonicznych w krajach Unii Europejskiej wynosi 189 minut, a na ostatnim miejscu znalazły się Niemcy z zaledwie 109 minutami (1 godzina 48 minut). W porównaniu z wynikami zeszłorocznymi czas rozmów telefonicznych we Francji wzrósł o 12%, w Turcji o 5%, a w Irlandii o 7%. W trzecim kwartale 2011 roku zmniejszył się jednocześnie czas rozmów prowadzonych przez telefony stacjonarne do 190 minut, który w drugim kwartale wynosił 204 minuty.
Według przeprowadzonego na ten temat raportu, całkowity wynik rozmów telefonicznych prowadzonych z telefonów komórkowych oraz stacjonarnych zmniejszył w ostatnim kwartale, podobnie jak zmalała również liczba wysyłanych wiadomości SMS. Jako przyczynę tego spadku począwszy od roku 2009 do chwili obecnej statystyki wskazują kryzys ekonomiczny.

Tekst: Milliyet, tłum. i red. Monika Obojska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE